Studenci projektują aplikację dla osób chorych na depresję

Dział: zdrowie (studentnews)

Therapify to aplikacja mobilna, która ma ułatwić terapię osobom chorym na depresję. Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong - absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), wspomnianego już AGH (Jan Pluta) oraz SWPS w Warszawie (Damian Markowski).

– Liczymy na to, że dzięki naszej pracy uda nam się wzmocnić profilaktykę oraz efektywność leczenia, a także przyczynić się do zwalczenia tematu tabu wokół chorób psychicznych w Polsce i w Europie – mówi o pracy swojej oraz kolegów i koleżanek Łukasz Pstrong. Aplikacja Therapify ma umożliwić i ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem, a terapeutą i opiekunami (najbliższymi) chorego. Monitorując samopoczucie, poziom lęku, czy aktywność osoby, uzyskujemy podstawowe dane real-time, które zbiera się, a następnie analizuje w czasie terapii w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT). – Dodatkowo, jeśli chory przestanie wprowadzać dane, będzie to wyraźny sygnał dla bliskich, że może dziać się z nim coś złego. Taki przypadek powinien zaalarmować opiekunów, którzy mogą sprawdzić, czy osoba korzystająca z aplikacji nie potrzebuje pomocy. Pacjent używający Therapify będzie określał samopoczucie mierzone w skali od 1 (bardzo źle) do 6 (bardzo dobrze). Podobnie będzie opisywany lęk, czyli: "brak lęku", "niski", "średni", "wysoki".

Oferta korzystania z platformy Therapify, jest skierowana bezpośrednio do terapeutów, którzy następnie mogą bezpłatnie udostępniać ją swoim pacjentom. Warto zaznaczyć, że przez cały czas projektowania rozwiązania, zespół Therapify prowadził stałe konsultacje z kilkoma ośrodkami terapii. – Można, więc powiedzieć, że terapeuci otrzymają rozwiązanie szyte na miarę – wyjaśnia Łukasz Pstrong.

Na świecie istnieje kilka podobnych, ale dopiero raczkujących rozwiązań (USA, Niemcy, Dania, Szwecja). Therapify, w przeciwieństwie do nich, przeznaczone będzie dla profesjonalnych terapeutów, którzy będą zbierać dane o pacjencie w nurcie CBT. – Taki poziom funkcjonalności rozwiązania zamierzamy osiągnąć jeszcze w roku 2019 – zakłada Łukasz Pstrong. W przyszłości pomysłodawcy projektu planują również rozwijać zaawansowany panel analizy danych zebranych w ramach aplikacji mobilnej, a w dalszej kolejności rozszerzyć rozwiązanie o sztuczną inteligencję.

Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 roku. Będzie ją można pobrać na systemy iOS i Android. – Chcemy ją udostępniać gabinetom specjalistycznym w marcu, na początku w Polsce - rozmawiamy właśnie z dwoma instytutami w Krakowie - ale docelowo chcemy rozpowszechniać ją na całym świecie – opowiada Łukasz Pstrong. Autorzy projektu celują zwłaszcza w USA, Wielką Brytanię, Niemcy Kanadę, Australię i Skandynawię, gdzie Virtual Therapy staje się coraz bardziej popularna.

Projekt Therapify w latach 2016 -2019 wyewoluował od grupy studentów, którzy poznali się w ramach krakowskiego community startupowego oraz uczelnianego, bardzo mocno obecnego zarówno na UJ, jak i na AGH, aż do zespołu osób - zawodowców, którzy z początkiem nowego roku będą pracować na rozwojem platformy już na cały etat. Na pytanie jakie plany mają na przyszłość Łukasz Pstrong odpowiada: – Globalne skalowanie rozwiązania Therapify, które mamy nadzieję zrewolucjonizuje branżę psychologiczną.


data ostatniej modyfikacji: 2018-12-20 10:03:25


 
Polityka Prywatności