Artykuły o zdrowiu

Na środku twojej powieki pojawiło się opuchnięcie, które następnie przyjęło postać zgrubienia? Nie boli, ale sprawia dyskomfort – uwiera, może ograniczać widzenie oraz sprzyja łzawieniu i pocieraniu oka? Najprawdopodobniej to gradówka, która jest częstym schorzeniem okulistycznym. O tym skąd się bierze, czy jest groźna i jak ją leczyć mówi lek. Tomasz Tomczyk – okulista z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju "stopy cukrzycowej", dochodzi do 8–12 tys. dużych amputacji kończyn dolnych. Czy można by uniknąć przynajmniej części z nich? W jaki sposób?
Współczesny tryb życia, pełen pośpiechu i stresu, często prowadzi do kształtowania szkodliwych nawyków, które mogą wpływać na kondycję i zdrowie zębów. Niektóre z nich wydają się zupełnie niewinne, a nawet mogą dziać się nieświadomie. Niestety, ich długotrwałe powtarzanie może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Dlatego kluczowe jest, aby wiedzieć, które z codziennych nawyków mogą być potencjalnie szkodliwe dla zębów i świadomie pracować nad ich eliminacją.
Długie kolejki do lekarza, przychodzenie do przychodni jeszcze przed jej otwarciem, aby umówić się na wizytę to codzienność dla wielu polskich pacjentów. Jednak nie zawsze musi tak być. Niektóre wizyty mogą odbyć się w trybie zdalnym bez wychodzenia z domu. Dla kogo porada lekarska online będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem. Tymczasem przez całe życie możemy sami przyczyniać się do jego pogarszania. Dobre nawyki i odpowiednia profilaktyka mogą znacząco wpłynąć na dobry stan oczu. Jak więc dbać o wzrok, tłumaczy lek. Tomasz Tomczyk lekarz z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Potocznie zwane są mroczkami, a tak naprawdę to męty w oku, czyli ciemne punkty w polu widzenia lub błyski, czyli migające światła lub smugi przed oczami. Co oznaczają, skąd się biorą i czy są niebezpieczne? O tym mówi lek. Tomasz Tomczyk z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Choroby jamy ustnej okazują się mieć ogromny wpływ na cały nasz organizm. Naukowcy połączyli je już z cukrzycą, a nawet z długością życia. Okazuje się, że samo szczotkowanie to za mało, a dzięki używaniu nici dentystycznych, płynu do płukania jamy ustnej i odwiedzaniu stomatologa minimum raz w roku poprawimy jakość, a nawet wydłużymy nasze życie!
Zaćma to popularne schorzenie wzroku, które znacząco zaburza widzenie, a nieleczone w dłuższej perspektywie może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wielu pacjentów, którzy zmagają się z zaćmą, obrazuje swój problem, mówiąc, że widzą świat jak gdyby za mgłą. Skutecznym i efektywnym rozwiązaniem schorzenia jest operacja zaćmy. Z dalszej części tekstu dowiesz się (prawie) wszystkiego o zabiegu, który pozwoli przywrócić dawny komfort widzenia.
Od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Dlaczego nie są one polecane dzieciom i młodzieży? Wyjaśnia to dr Alicji Ponder z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Profesor Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW oraz dr. Seiya Sato światowej sławy wirusolog z Japonii opracowali i opatentowali substancję zapobiegającą infekcjom koronawirusem. Może być ona stosowana w postaci cukierków, lizaków, gum do żucia, napojów lub płynów do płukania jamy ustnej, gardła i krtani.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności