Medycyna - różne artykuły

SensiTive Recognition of Individual DNA Ends (STRIDE) to opracowana przez naukowców z UJ metoda, która w zamyśle twórców ma być nie tylko swoistym „papierkiem lakmusowym” pozwalającym wskazywać uszkodzenia w łańcuchu DNA, ale także precyzyjnie określać miejsce, w którym doszło do pęknięcia w kodzie genetycznym.
Kolejny raz członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji przekonywali Polaków, że warto się badać. 23 marca w 10 miastach odbyła się akcja profilaktyczna "Skonsultuj z Farmaceutą" o tematyce, która dotyka niemalże 10 milionów dorosłych Polaków. W dobie stresu i fast foodów, nietrudno o nadciśnienie tętnicze. Stanowi ono poważną chorobę cywilizacyjną, która grozi powikłaniami, takimi jak: zawał serca, udar mózgu, uszkodzenia nerek i wiele innych.
Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.
Tatuaż dla wielu osób, które się na niego decydują, jest formą wyrażenie siebie i zaznaczeniem ważnych momentów w życiu. Czasami jednak staję się przykrym wspomnieniem lub wręcz przeszkodą, której chcemy się pozbyć. Na szczęście, obecnie tatuaż nie musi być na całe życie. Jeszcze kilka lat temu usuwanie tatuażu było możliwe tylko przez jego wycięcie lub mało skuteczne metody chemiczne. Obecnie z  pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.
Wszyscy wiemy, że woda warunkuje istnienie życia. Znane są powszechnie właściwości lecznicze wody i jej szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu i w rolnictwie. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że woda nie ma już przed nami tajemnic. Wciąż prowadzone są badania nad cechami wody i wciąż odkrywane są nowe, które niejednego mogą zadziwić.
Nadchodząca edycja Skonsultuj z Farmaceutą skupi się wokół tematu nadciśnienia tętniczego. 23 marca 2019 r. w 10 największych miastach Polski członkowie PTSF we współpracy z magistrami farmacji i innymi przedstawicielami kierunków medycznych, chcąc szerzyć profilaktykę tego schorzenia, będą przeprowadzać bezpłatne pomiary poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, analizę składu ciała. Zainteresowani będą także mogli skorzystać z indywidualnych porad specjalistów dotyczących różnych aspektów związanych z chorobą, jaką jest nadciśnienie tętnicze.
Żyjąc w coraz szybszym tempie i większym stresie nie zdajemy sobie sprawy jak szkodliwie oddziałuje on na nasz organizm. Stres w ogromnym stopniu pozostawia ślad nie tylko na nerwach. Jego długotrwałe działanie oddziałuje również na zęby.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę, która pomoże we wcześniejszym zdiagnozowaniu uszkodzenia nerek spowodowanego cukrzycą. Co więcej pozwoli ona również rozpoznać ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Badacze odkryli, że mikropęcherzyki znajdujące się w moczu mogą zostać nowym biomarkerem choroby cukrzycowej nerek.
Witamina E znana jest przede wszystkim jako witamina życia i młodości. Opóźnia procesy starzenia skóry, ma działanie antyoksydacyjne, a także jest niezwykle istotna w prawidłowym przebiegu ciąży. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, a o mnogości zalet witaminy E warto wiedzieć jak najwięcej.
Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg
 
Polityka Prywatności