Medycyna - różne artykuły

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wspólnie z naukowcami z University of Texas Southwestern Medical Center z Dallas w USA, odkryli ciekawy mechanizm biochemiczny działania jednego z białek efektorowych bakterii Legionella pneumophila. O odkryciu przeczytać można w prestiżowym czasopiśmie Science. Czy odkrycie naukowców przyczyni się do stworzenia leku na legionellozę, a ta wreszcie przestanie być chorobą nieuleczalną?
Wiele osób, chcąc poprawić stan swojego zdrowia, poszukuje preparatów zawierających naturalne składniki, np. roślinne. I słusznie, ponieważ wyciągi z roślin łatwo się wchłaniają, a ich działanie trwa długo. Szczególnie cenne właściwości mają oliwki, winogrona, ananasy i stokrotki, które pomagają nawet na bóle mięśniowe.
Szacuje się, że w Polsce prawie 80% ludzi zakażonych jest wirusem HSV1, wywołującym przede wszystkim opryszczkę wargową, a 15% jest nosicielem wirusa HSV2, który objawia się opryszczką narządów płciowych. Badania wykazały jednak, że ryzyko wystąpienia objawów opryszczki znacznie się zmniejsza po zastosowaniu ekstraktu ze spiruliny.
Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego jest partnerem merytorycznym programu profilaktyki depresji poporodowej, do którego właśnie ruszył nabór na podstawowe ośrodki zdrowia. Zapraszamy pielęgniarki pediatryczne, położne oraz lekarzy ginekologów oraz pediatrów do udziału w szkoleniach dotyczących zdrowia psychicznego młodych matek oraz poznania sposobów wykrywania ryzyka i nasilenia objawów depresji po porodzie. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej oraz wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej u kobiet, poprzez edukację i profilaktykę depresji poporodowej na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Szacuje się, że infekcje HPV co roku powodują 595 tysięcy nowotworów. I choć ten powszechny wirus jest groźny w szczególności dla kobiet, to o profilaktyce powinni pamiętać także mężczyźni. Jak chronić się przed HPV i czy warto się zaszczepić? Podpowiada położna z NZOZ „Twój Lekarz”.
SensiTive Recognition of Individual DNA Ends (STRIDE) to opracowana przez naukowców z UJ metoda, która w zamyśle twórców ma być nie tylko swoistym „papierkiem lakmusowym” pozwalającym wskazywać uszkodzenia w łańcuchu DNA, ale także precyzyjnie określać miejsce, w którym doszło do pęknięcia w kodzie genetycznym.
Kolejny raz członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji przekonywali Polaków, że warto się badać. 23 marca w 10 miastach odbyła się akcja profilaktyczna "Skonsultuj z Farmaceutą" o tematyce, która dotyka niemalże 10 milionów dorosłych Polaków. W dobie stresu i fast foodów, nietrudno o nadciśnienie tętnicze. Stanowi ono poważną chorobę cywilizacyjną, która grozi powikłaniami, takimi jak: zawał serca, udar mózgu, uszkodzenia nerek i wiele innych.
Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.
Tatuaż dla wielu osób, które się na niego decydują, jest formą wyrażenie siebie i zaznaczeniem ważnych momentów w życiu. Czasami jednak staję się przykrym wspomnieniem lub wręcz przeszkodą, której chcemy się pozbyć. Na szczęście, obecnie tatuaż nie musi być na całe życie. Jeszcze kilka lat temu usuwanie tatuażu było możliwe tylko przez jego wycięcie lub mało skuteczne metody chemiczne. Obecnie z  pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.
Wszyscy wiemy, że woda warunkuje istnienie życia. Znane są powszechnie właściwości lecznicze wody i jej szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu i w rolnictwie. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że woda nie ma już przed nami tajemnic. Wciąż prowadzone są badania nad cechami wody i wciąż odkrywane są nowe, które niejednego mogą zadziwić.
Następne
Kanał RSS dla tej listyINFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
WSEiTszczecin_220.jpg
 
Polityka Prywatności