Artykuły o zdrowiu

tag
Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum wspierając akcję szczepień przeciwko Covid-19 w najbliższych dniach rozpocznie organizację Szkoleń uprawniających do przeprowadzania szczepień przeciwko Covid – 19 dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych – moduł praktyczny.

Ludzie to gatunek wzrokowy i spore obszary naszych mózgów zajmują się przetwarzaniem informacji płynącej ze zmysłu wzroku. Co jednak kora wzrokowa robi u osób, które nigdy nie widziały? Badania w tym zakresie prowadził dr Łukasz Bola w Instytucie Psychologii UJ wspólnie z międzynarodowym zespołem naukowców. Ich wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym “Current Biology”.
Opracowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego biokompatybilne nanokapsuły, umożliwiające skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych, już wkrótce znajdą zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Uczelnia przed niespełna dwoma laty sprzedała tę technologię spółce CHDE Polska SA. Teraz przedstawiciele spółki zapowiadają, że pierwsze produkty oparte na wynalazku niebawem trafią do sprzedaży.
Naukowcy mają teraz jaśniejszy obraz wpływu pierwszej pandemii dżumy - Zarazy Justyniańśkiej, która trwała w latach około 541-750 n.e. Międzynarodowy zespół naukowców – w którym uczestniczył także historyk z UJ, dr Adam Izdebski – stwierdził, że skutki zarazy mogły być przesadzone. Zbadali oni różne zbiory danych, ale nie znaleźli żadnych konkretnych skutków, które mogłyby ostatecznie zostać przypisać dżumie. Ich artykuł pojawił się 2 grudnia w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States (PNAS), jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę, która pomoże we wcześniejszym zdiagnozowaniu uszkodzenia nerek spowodowanego cukrzycą. Co więcej pozwoli ona również rozpoznać ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Badacze odkryli, że mikropęcherzyki znajdujące się w moczu mogą zostać nowym biomarkerem choroby cukrzycowej nerek.
Therapify to aplikacja mobilna, która ma ułatwić terapię osobom chorym na depresję. Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong - absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), wspomnianego już AGH (Jan Pluta) oraz SWPS w Warszawie (Damian Markowski).
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności