Projekt "Studenci wspólnie przeciw białaczce"

Studenci wspólnie przeciw białaczce

W listopadzie 2012 roku Fundacja DKMS Polska zainicjowała projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce”. Ma on na celu zjednoczenie około 2 000 000 studentów z całej Polski, aby wspólnie
z nami ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. W inicjatywę w Warszawie zaangażowało się wiele samorządów studenckich oraz organizacja AEGEE Warszawa. Wielki finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce" obędzie się już 17 i 18 kwietnia 2013 roku na ponad 40 uczelniach w całej Polsce. W tych dniach każdy będzie mógł zostać potencjalnym dawcą szpiku, a tym samym stać się Superbohaterem, dzięki któremu być może ktoś otrzyma szansę na drugie życie.

Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” wsparła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która objęła naszą akcję Patronatem Honorowym, jednocześnie obdarzając nasze działania zaufaniem.

W akcję „Studenci wspólnie przeciw białaczce” zaangażowała się także firma kosmetyczna COTY POLSKA, która wspiera działania DKMS od początku jego istnienia. W ramach partnerstwa pracownicy COTY POLSKA będą wolontariuszami podczas finału projektu.

Będziemy bardzo wdzięczni jeżeli pomożecie nam Państwo nagłośnić finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce". Im więcej osób dowie się o możliwości rejestracji jako potencjalny dawca, tym więcej żyć będziemy mieli szansę uratować.

Obecnie w naszym kraju co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Na początku naszej działalności w Polsce było zarejestrowanych niespełna 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już ponad 400 tysięcy! Ale to wciąż mało, dlatego tak ważne jest, aby zarejestrować jak największą liczbę nowych potencjalnych dawców szpiku.

Niezbędne informacje:

      1. Kto może zostać dawcą?

      Dawcą może zostać osoba:  

·         pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,

·         ogólnie zdrowa

·         ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,

·         przebywająca na stałe na terytorium Polski 

·         wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości
z nr PESEL

2. Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepień.

·         Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych
w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.

·         Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

·         Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.

·         Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

      II. Pobranie szpiku kostnego

·         Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.

·         Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.

·         Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.

·         Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

3. Twój 1% może uratować komuś życie!

Przekazując 1% podatku również pomagasz ratować ludzkie życia. Wystarczy, że w rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” wpiszesz nasz numer KRS: 00003186. Dzięki finansowemu wsparciu będziemy mogli zarejestrować i przebadać jeszcze więcej potencjalnych dawców szpiku.

3. Ważne

Chorzy na białaczkę i inne nowotwory krwi największe szanse na znalezienie zgodnego dawcy mają wśród osób pochodzących z tego samego terenu co pacjent.

4. Pamiętaj!

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,


data ostatniej modyfikacji: 2013-04-09 15:03:46


 
Polityka Prywatności