Artykuły o zdrowiu

W listopadzie 2012 roku Fundacja DKMS Polska zainicjowała projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce”. Ma on na celu zjednoczenie około 2 000 000 studentów z całej Polski, aby wspólnie
z nami ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. W inicjatywę w Warszawie zaangażowało się wiele samorządów studenckich oraz organizacja AEGEE Warszawa. Wielki finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce" obędzie się już 17 i 18 kwietnia 2013 roku na ponad 40 uczelniach w całej Polsce. W tych dniach każdy będzie mógł zostać potencjalnym dawcą szpiku, a tym samym stać się Superbohaterem, dzięki któremu być może ktoś otrzyma szansę na drugie życie.
Sondaż CBOS wykazał, że połowa Polaków minimum raz w tygodniu śpi krócej niż sześć godzin na dobę, a dla 9 proc. jest to regułą. Lekarze ostrzegają, że tak mała ilość snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym także udaru mózgu.
Gorączka, zwłaszcza jesienią, oznacza, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Wysoka temperatura, czyli ta przekraczająca 39°C, może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia, prowadząc do osłabienia organizmu, a nawet - zaburzeń układu krążenia. Dlatego ważne jest regularne i precyzyjne mierzenie temperatury ciała, aby wcześnie rozpoznać objawy oraz zastosować odpowiednie działania.
Mężczyźni twierdzą, że „grypa męska” nie istnieje, zaś kobiety z uśmiechem na ustach odpowiadają, że doskonale wiedzą o czym mowa. Właśnie rozpoczął się sezon jesienno–zimowy, a wraz z jego nadejściem każdego roku mierzymy się z rosnącą falą zachorowań na przeziębienie i grypę, także w wydaniu mężczyzn. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się męskiemu chorowaniu.
Zjawisko kolekcjonerstwa nie jest obce nikomu z nas. Z pewnością każdy ma wśród swoich znajomych osobę, która zapamiętale zbierała monety, znaczki, a nawet modne w latach dziewięćdziesiątych kartki wpinane do segregatora. Bardzo często podśmiewamy się z naszych dziadków lub babć, niepotrafiących rozstać się z zupełnie nieużytecznymi przedmiotami. Granica pomiędzy nadmierną sentymentalnością a niebezpieczną obsesją może być jednak bardzo cienka. Niewinne kolekcjonerstwo może zaś wymknąć się spod kontroli i prowadzić do niebezpiecznej choroby, zwanej syllogomanią.
Wydaje się nam ze dokładnie widzimy co się dookoła nas dzieje, tymczasem nasze widzenie zależy od tego gdzie kierujemy nasz wzrok. Ruchy oczu są zakłócone w wielu chorobach centralnego układu nerwowego, między innymi w chorobie Parkinsona często występującej w starszym wieku, związanej z brakiem transmitera – dopaminy.
Budzisz się w ciągu nocy lub wstajesz niewyspany? To znak, że już najwyższy czas zmienić podejście do snu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby poprawić jego jakość.
Terapia poprzez taniec była wykorzystywana od wieków, choć wtedy jeszcze raczej intuicyjnie zdawano sobie z tego sprawę. Część tańców szamańskich i plemiennych, które są wspaniałym przykładem integracji i wspólnoty przetrwała do dziś, podobnie jak stare tańce greckie, armeńskie, rosyjskie czy kurdyjskie.
Choć nie są bezpośrednimi ofiarami stresu pourazowego to doświadczają go poprzez kontakt z poszkodowanymi i udział w akcjach ratunkowych. Badacze z wrocławskiego wydziału SWPS sprawdzili, na jakie obciążenia narażeni są specjaliści od interwencji kryzysowych.
W czasach Junga wiele osób przeżywających psychozy czuło się prześladowanych przez Jezuitów. W czasach współczesnych częściej występują urojenia związane z Internetem, telewizją i kamerami – czytamy w książce "Rozmowy po końcu świata". Jedna z pacjentek przeszukiwała ciągle w łazienkę, bo była przekonana, że jest w niej zamontowana przez sąsiada niewidzialna kamera. Inny chory słyszał głosy "skocz z okna" oraz "zabij się, albo my cię zabijemy".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności