Artykuły

W Europie coraz częściej pojawiają się komary przenoszące choroby tropikalne. Jak donosi „Der Spiegel” w Niemczech ostatnio wykryto groźne komary azjatyckie o nazwie Aedes japonicus. Pochodzące z Japonii, Korei i Chin komary azjatyckie znaleziono w 25 miejscach Dolnej Saksonii oraz Wschodniej Westfalii. Są agresywne i wypierają inne gatunki, mogą też przenosić wirusa gorączki Zachodniego Nilu, który od wielu lat rozprzestrzenia się w USA. Jak poinformowała dr Beata Biernat z Zakładu Parazytologii Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej, "do Polski te owady na szczęście jeszcze nie dotarły".

Trudno określić ilu Polaków ma do tej pory w swoich zębach wypełnienia amalgamatowe starej generacji. Uwalniana z nich rtęć może być przyczyną rozwoju wielu poważnych chorób, m.in. autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona, czy Alzheimera. W Polsce wycofano je z użycia zaledwie kilka lat temu.
Według czasopismo "Brain Stimulation" wibracje w mózgu spowodowane stymulacją ultradźwiękami polepszają samopoczucie psychiczne człowieka bez zauważalnych efektów ubocznych.
Jak informuje „Journal of Epidemiology & Community Health”, w Anglii i Szkocji niepokojąco rośnie liczba zgonów wśród młodych kobiet z powodu nadmiernego spożycia alkoholu.
Długie letnie słoneczne dni i wysokie temperatury to nie tylko doskonała okazja do weekendowej ucieczki z miasta i wypoczynku na świeżym powietrzu. To również czas, w którym sercowcy, przewlekle chorzy i osoby starsze muszą na siebie szczególnie uważać – alarmują lekarze.
Uprawianie sportu ma wiele atutów – wpływa na wzmocnienie wydolności i kondycji organizmu, poprawienie siły i zręczności, lepsze dotlenienie i samopoczucie. Ale sport to również ryzyko doznania kontuzji, na które szczególnie narażeni są amatorzy, zwłaszcza w początkowej fazie treningów.
Świadomość na temat udaru mózgu kształtować będzie nowe narzędzie, opracowana pierwsza w Polsce i w Europie bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety o nazwie Stop Udarom. Dostarcza ona m.in. takich informacji jak : co to jest udar mózgu, jak można go rozpoznać, gdzie szukać pomocy, gdy wystąpi.
"Nature Communications" poinformował o badaniach amerykańskich naukowców nad nowymi nanocząsteczkami, które mogą transportować różne związki terapeutyczne do organizmu. Źródłem takich naturalnych nanocząsteczek okazały się lipidy grejpfruta.
Wirus grypy nie umiera po zakończeniu sezonu infekcyjnego w strefach klimatu umiarkowanego. W poszukiwaniu lepszych warunków przemieszcza się do Ameryki Południowej - informują amerykańscy naukowcy na łamach magazynu "PLoS Pathogens".
Badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną służy rozpoznaniu cukrzycy i okresowej jej kontroli. Wyniki uzyskane w laboratorium różnią się znacznie od wskazań glukometrów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności