Student NEWS - nr 33 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Do radzieckich kosmonautów przychodzi generał:
- No, towarzysze, jutro lecicie na słońce.
- Na słońce? Ale tam gorąco, spali nas.
- Partia o tym pomyślała, polecicie nocą.
.            

Studiuj za granicą

 

Studia za granicą wśród młodych Polaków stają się coraz bardziej popularne. Warto, więc zapoznać się ze wszystkimi możliwościami zdobycia wyższego wykształcenia poza granicami Polski. Jest ich sporo, jeśli więc jesteś zainteresowany dalszym kształceniem zagranicą, czeka Cię niełatwy wybór.

 

Decyzję o wyjeździe na zagraniczne studia możesz podjąć tuż po maturze lub będąc już studentem polskiej szkoły wyższej. Możesz starać się o wzięcie udziału w jednym z programów edukacyjnych Unii Europejskiej czy stypendium rządowym, pomyśleć o wyjeździe na studia w innym kraju na własną rękę, albo ubiegać się o przyznanie stypendium wybranej fundacji lub innej organizacji. Możesz również spróbować swoich sił w kilku miejscach, gdyż to zwiększy Twoje szanse na zrealizowanie tego zamierzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Język obcy to podstawa

Najważniejszym kryterium, które musisz spełnić wybierając się na studia za granicę stanowi znajomość języka kraju, gdzie wyjedziesz lub języka, w jakim odbywają się zajęcia, w których będziesz uczestniczyć (np.popularne wśród polskich studentów są studia w języku angielskim w Szwecji czy Finlandii). Posługiwanie się językiem obcym udokumentujesz odpowiednim certyfikatem. Koniecznie należy wcześniej dowiedzieć się, czy w ogóle, a jeśli tak – to zdania, jakiego egzaminu językowego wymaga się od zagranicznych studentów w danym kraju czy w danej uczelni.

 

Gdzie szukać informacji?

Powinieneś wiedzieć, że proces przygotowań do wyjazdu na studia za granicę trwa najczęściej kilka miesięcy i wymaga wielu starań i dużo wysiłku. Pełną informację na temat warunków studiowania w danym kraju można uzyskać we właściwych placówkach dyplomatycznych. Wiedza w ten sposób zdobyta pozwoli Ci uniknąć ewentualnych problemów i niemiłych niespodzianek w przyszłości. Wykaz wszystkich ambasad i konsulatów znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl. Niektóre placówki dyplomatyczne także koordynują samodzielnie programy stypendialne lub udzielają obszernych informacji na temat programów prowadzonych przez krajowe fundacje lub inne organizacje.

 

Studia w Unii Europejskiej

Unia Europejska nie tworzy jednolitego systemu edukacji. Każde państwo realizuje własną politykę edukacyjną, a więc samo ustala, jak będą kształceni jego obywatele. Kraje Wspólnoty organizują jednak podstawy współpracy oraz wymiany doświadczeń.

Warto wiedzieć, że studenci z państw UE mają na jej terytorium prawo do równego traktowania, w tym do tych samych opłat za studia (czesnego) oraz przywilejów i ulg (np. zniżek na dojazdy na uczelnie czy przydziału miejsc w akademikach). W niektórych krajach członkowskich szkolnictwo wyższe jest bezpłatne, np. w Szwecji, Grecji czy Danii. W Niemczech czy we Francji państwowe uczelnie pobierają jedynie niewielkie semestralne opłaty administracyjne czy też wpisowe.

Pamiętaj, że jeśli w kraju, do którego będziesz chciał wyjechać, opłatę za studia pokrywa państwo, to musiano płacić także za studenta przyjeżdżającego z innego kraju Wspólnoty. Z kolei, jeżeli student jednego z państw UE podejmie naukę w innym kraju członkowskim, w którym obowiązują opłaty za studia, będzie płacił takie samo czesne, jak student danego państwa.

 

ECTS – Europejski System Transferu Punktów

Funkcjonowanie ECTS-u ma na celu uznawanie okresów studiów, co oznacza, że okres studiów odbyty zagranicą lub w innej polskiej uczelni (w tym egzaminy i inne formy oceny) zastępuje porównywalny okres studiów odbyty w uczelni macierzystej (w tym egzaminy i inne formy oceny). Jest to konieczny warunek tworzenia „Europy bez granic”. Stosowanie ECTS-u opiera się na wzajemnym zaufaniu pomiędzy współpracującymi ze sobą uczestnikami, gdzie każda uczelnia sama wybiera sobie partnerów do tej współpracy. Wprowadzenie systemu transferu punktów stanowi instrument pozwalający na jasne przedstawienie zasad odbywania i zaliczania studiów za granicą lub w innych polskich uczelniach. ECTS ułatwia mobilność studentów na terytorium UE.

 

Stypendia programu edukacyjnego UE – SOCRATES/ERASMUS

Koniecznie zapoznaj się z możliwościami, jakie oferują programy edukacyjne Unii Europejskiej. Najbardziej znanym z nich jest SOCRATES, którego zadanie stanowi rozszerzanie współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji. Jej różne formy obejmują dzieci, młodzież i dorosłych – od przedszkola po uniwersytet.

Formalne przystąpienie Polski do programu SOCRATES nastąpiło w marcu 1998 r. Spośród kilku komponentów wspólnotowego programu edukacyjnego SOCRATES, z pewnością najbardziej zainteresuje Cię jeden z nich, a mianowicie ERASMUS. Zadaniem tego komponentu jest podnoszenie poziomu kształcenia i wzmacnianie jego europejskiego wymiaru w szkołach wyższych. Jeżeli zechcesz skorzystać z możliwości, jakie oferuje ERASMUS, musisz najpierw ukończyć pierwszy rok studiów i być studentem uczelni biorącej udział w programie – wykaz polskich uczelni posiadających Kartę ERASMUSA (czyli prawo uczestnictwa w programie SOCRATES/ERASMUS) znajdziesz na stronie: www.socrates.org.pl. Twoje studia powinny kończyć się uzyskaniem co najmniej tytułu zawodowego licencjata, inżyniera, magistra lub innego równorzędnego.

Kryteria najczęściej stosowane przy wyborze kandydatów to dobre wyniki w nauce i znajomość języka obcego, w jakim prowadzone są zajęcia w zagranicznej uczelni partnerskiej. Często o wyborze kandydatów decyduje także ich motywacja, szczególne osiągnięcia, zaangażowanie w życie uczelni.

W tym programie mogą wziąć udział studenci wszystkich rodzajów szkół wyższych, kierunków i specjalności studiów oraz poziomów kształcenia.

 

W ramach ERASMUSA realizowane są wyjazdy stypendialne dla studentów, umożliwiające odbycie części studiów za granicą (w takiej uczelni, z którą uczelnia macierzysta studenta ma podpisaną umowę dwustronną przewidującą wymianę studentów). Można wyjechać na okres od 3 miesięcy do roku akademickiego, zależnie od możliwości uczelni

i decyzji podejmowanej przez studenta. Pamiętaj, że okres studiów odbyty w uczelni partnerskiej zostanie Ci uznany za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej, o ile w pełni zrealizujesz uzgodniony przed wyjazdem program zajęć (przed wyjazdem podpisywane jest pomiędzy studentem, jego uczelnią macierzystą oraz uczelnią partnerską tzw. „Porozumienie o programie zajęć” określające zajęcia, na które uczęszczać ma student wraz z ich wyceną w punktach ECTS).

 

Stypendium otrzymywane w ramach ERASMUSA gwarantuje bezpłatne studiowanie na uczelni oraz pokrycie części kosztów utrzymania studenta za granicą (nie więcej jednak niż 5.000 Euro rocznie). Kwota ta powinna pokryć różnicę w kosztach utrzymania pomiędzy Polską a krajem, do którego student wyjeżdża. Ze stypendium należy opłacić m.in. zakwaterowanie, wyżywienie i niezbędne ubezpieczenie. Jeżeli jesteś zainteresowany tym rodzajem stypendium, to po podjęciu studiów skontaktuj się z uczelnianym koordynatorem ERASMUSA w wybranej przez Ciebie szkole wyższej.

W Polsce w ERASMUSIE uczestniczy ponad 150 uczelni zarówno państwowych, jak i niepaństwowych. Większość szkół wyższych przeprowadza rekrutację wczesną wiosną.

Koordynacją programu SOCRATES/ERASMUS w naszym kraju zajmuje się Narodowa Agencja, która działa w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Na stronie internetowej www.socrates.org.pl znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat ogólnych zasad funkcjonowania programu. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu rekrutacji i wykazu uczelni partnerskich znajdziesz na własnej uczelni (u uczelnianego koordynatora programu).

 

Stypendia wynikające z umów międzyrządowych

Rząd Rzeczpospolitej Polskiej podpisał programy wykonawcze do umów o współpracy naukowej z ponad 20 państwami, a z wieloma innymi – prowadzi negocjacje w tej sprawie. Postanowienia programów dotyczące wymiany m.in. studentów polskich szkół wyższych realizuje Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej podległe Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu (BUWiWM). BUWiWM zamieszcza na swojej stronie internetowej www.buwiwm.edu.pl aktualną na następny rok akademicki ofertę stypendialną, a także informuje o niej wszystkie szkoły wyższe w Polsce, państwowe i niepaństwowe, kształcące na poziomie magisterskim. Oferta jest na bieżąco aktualizowana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze stypendium zagranicznego wynikającego z umów międzyrządowych korzysta co roku kilkuset studentów. Kandydatów do nich mogą zgłaszać tylko polskie szkoły wyższe. Oferta zawiera propozycje stypendiów zagranicznych w krajach europejskich, a także pozaeuropejskich (np. Afryka czy Azja).

Stypendium wypłacane jest głównie przez stronę przyjmującą, a w niektórych krajach (zgodnie z postanowieniami programu) przez stronę polską i przeznaczone jest na pokrycie kosztów pobytu za granicą. Osoba wyjeżdżająca pokrywa sama koszty podróży oraz polisy ubezpieczeniowej od nagłych zachorowań i wypadków.

 

Stypendia fundacji i innych organizacji

Na zagraniczne stypendium można wyjechać również za pośrednictwem fundacji lub innej organizacji. Poszczególni fundatorzy stypendiów zazwyczaj prowadzą rekrutację kandydatów w ramach danych kierunków studiów i rodzajów szkół wyższych.

Okres, na jaki jest przyznawane stypendium, wynosi od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Kwota stypendium najczęściej bywa ograniczona (umożliwia całkowite lub tylko częściowe pokrycie kosztów studiowania za granicą), a terminy prowadzenia naboru kandydatów – z góry określone. Godne polecenia jest przejrzenie stron internetowych największych i najbardziej znanych polskich szkół wyższych (np. w sekcji: współpraca międzynarodowa lub podobnej można znaleźć mnóstwo interesujących danych na temat rozmaitych fundacji i innych organizacji pomagających w podjęciu studiów za granicą) oraz skorzystanie z pomocy biura współpracy z zagranicą działającego w wybranej przez Ciebie uczelni. Jego pracownicy z pewnością udzielą Ci wielu przydatnych informacji na temat możliwości dalszego kształcenia poza granicami Polski, w tym międzynarodowej wymiany studentów.

Warto również odwiedzić następujące strony internetowe: Funders Online (www.fundersonline.org), Council on Foundations (www.cof.org) oraz International Education Financial Aid – IEFA (www.iefa.org), Fin Aid – The Smart Student Guide to Financial Aid (www.finaid.org).

Studia za granicą na własny koszt

Możesz oczywiście także wybrać się na studia za granicę na własny koszt. Jednak niewiele osób stać na całkowite pokrycie wszystkich wydatków, jakie się wiążą z takim wyjazdem. Koszt podjęcia studiów w innym kraju, to przecież nie tylko koszt samego czesnego lub opłat administracyjnych (opłacanych bardzo różnie: za trymestr, semestr, za rok akademicki, czasami za każdy przedmiot z osobna). To również koszty utrzymania się na studiach (cena zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, biletu na miejscową komunikację, niezbędnych książek i podręczników itd.).

Możesz więc spróbować podjąć pracę (zazwyczaj zagraniczni studenci pracują w niepełnym wymiarze godzin). Zatrudnienie na czas studiów w innym kraju pomoże Ci znaleźć Akademickie Biuro Karier, o ile działa ono w wybranej przez Ciebie uczelni. Koniecznie zapoznaj się z warunkami uzyskania wizy studenckiej, m. in. uprawniającej do otrzymania pozwolenia na pracę tam, gdzie będzie wymagane. Jednak to najprawdopodobniej nie wystarczy na pokrycie wszystkich najważniejszych wydatków, a jedynie w tym pomoże. Możesz więc i w tym przypadku, ubiegać się o przyznanie stypendium przez fundację czy też inną organizację, np. polonijną. Stypendium takie może zwolnić Cię z opłacania kosztów podróży do danego kraju, czesnego czy opłat administracyjnych (częściowo lub w całości), może być w postaci zagwarantowania lub dofinansowania do zakwaterowania czy wyżywienia, albo ubezpieczenia z tytułu kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków.

 

Czasami również same szkoły wyższe pomagają finansowo zagranicznym studentom wspomagając ich materialnie, tak samo jak studentów rodzimych poprzez, np. przyznawanie im stypendiów za szczególne osiągnięcia w nauce. Bardzo popularne jest też poszukiwanie firmy – sponsora, który pomoże w opłaceniu studiów, w zamian za odpracowanie po ich ukończeniu wszystkich wydatków poniesionych przez niego na Twoje wykształcenie, za odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie.

 

Certyfikaty językowe

Najczęściej wymaganymi certyfikatami potwierdzającymi znajomość języka angielskiego są: Test of English as a Foreign Language (TOEFL), International Language Testing System (IELTS), Scholastic Aptitude Test (SAT I oraz SAT II). Znajomość języka niemieckiego udokumentujesz np.z pomocą Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaf), Österreichisches Sprachdiplom Deutsch(ÖSD) czy też Deutsche Sprachprüfungfür den Hochschulzugangausländischer Studienbewerber (DSH). Natomiast znajomość języka francuskiego potwierdzisz, legitymując się zdanym egzaminem np. Diplôme Approfondi deLangue Franćaise (DALF) czyDiplôme d’Etudes en Langue Franćaise (DELF). W przypadku języka hiszpańskiego może być to Diplomasde Espanol como Lengua Extranjera (DELE Basico albo Supérior), a języka włoskiego – Certificazionedi Italiano come Lingua Straniera (CILS).Warto również odwiedzić stronę internetową Language Course Finder: www.language-learning.net, gdzie znajdziesz największą na świecie bazę danych kursów języków obcych i szkół językowych.

 

Rekrutacja na studia za granicą

We wszystkich krajach podstawowym warunkiem przyjęcia do szkoły wyższej jest ukończenie szkoły średniej oraz przedstawienie właściwego dokumentu potwierdzającego ten fakt. Polska matura stwarza możliwość studiowania za granicą, ale często nie wystarczy.

Kandydaci muszą także dopełnić dodatkowych formalności. Koniecznie należy dostarczyć tłumaczenie przysięgłe świadectwa ukończenia szkoły średniej, a czasami konkretny certyfikat potwierdzający znajomość danego języka obcego. Poza tym niezbędne jest przesłanie w wyznaczonym terminie (w wersji elektronicznej lub pocztą) kompletnej aplikacji. Formularze oraz wszelkie szczegóły dotyczące studiowania w zagranicznych uczelniach znajdziesz na ich stronach internetowych.

 

Podobnie jak w Polsce, dodatkowymi wymogami rekrutacyjnymi stosowanymi przez zagraniczne szkoły wyższe są, np.: egzaminy wstępne, rozmowy kwalifikacyjne, konkurs albo wymóg przedstawienia wykazu innych osiągnięć. Dlatego o szczegółowe kryteria przyjęć należy pytać na wybranej uczelni. W przypadku studiów płatnych, większość zagranicznych szkół wyższych wymaga zaświadczenia o stanie konta bankowego lub zaświadczenia potwierdzającego przyznanie stypendium, aby mieć pewność, iż będziemy w stanie pokryć koszty kształcenia.

Jeżeli najpierw podejmiesz studia w polskiej szkole wyższej, a później będziesz chciał kontynuować naukę na którejś z uczelni krajów Unii Europejskiej, może ona zaliczyć Ci dotychczasowe lata studiów odbytych w Polsce. Jednak autonomiczne uczelnie same ocenią, na który rok studiów powinieneś zostać przyjęty. Pomocny w tym okaże się omówiony ECTS, który w przejrzysty sposób przedstawia osiągnięcia studenta (każde zajęcia to określona liczba punktów). Uczelnie w pakiecie informacyjnym podają liczbę punktów przypisaną do każdego przedmiotu (cyklu zajęć). W systemie ECTS rok akademicki odpowiada 60 punktom, semestr - 30, a trymestr - 20. Studenci mogą więc policzyć, ile i jakie zajęcia powinni wybrać na swojej uczelni, żeby mieć zaliczony cały rok studiów w ECTS, a więc mieć możliwość zaliczenia również całego roku studiów w innej europejskiej szkole wyższej.

 

Poszukując zagranicznej uczelni, w której mógłbyś zdobyć wyższe wykształcenie, warto odwiedzić strony internetowe, gdzie znajdują się wyszukiwarki uczelni, np.: Braintrack - University Index (www.braintrack.com), Higher Education Institution Directory – HEIR (www.siu.no/heir) oraz College and University Home Pages (www.uibk.ac.at/univ).

 

Jednak niezależnie od programu, w którym weźmiesz udział, studia zagraniczne dadzą Ci niepowtarzalną okazję dalszego doskonalenia znajomości języka obcego. Ponadto, poznasz nowych ludzi i inną kulturę oraz zwiedzisz kawałek świata. A także, – co obecnie bardzo ważne, pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które mogą pochwalić się wykształceniem zdobytym poza granicami Polski, zwłaszcza w znanych i renomowanych szkołach wyższych. Świadczy to również o przedsiębiorczości, umiejętności radzenia sobie w nowych warunkach i sytuacjach oraz samodzielności młodego człowieka, który zdecydował się na taki wyjazd.

Pamiętaj, że wybierając się na studia za granicę, musisz koniecznie wiedzieć z jakimi kosztami będzie się dla Ciebie wiązać ten wyjazd, a także co będziesz miał zapewnione (w zależności od tego, czy weźmiesz udział

w jednym z programów edukacyjnych UE, czy otrzymasz stypendium rządowe, wyjedziesz na studia do innego kraju na własną rękę, czy zostanie Ci przyznanie stypendium którejś

z fundacji lub innej organizacji - może to wyglądać bardzo różnie).

 

ECTS

W celu uproszczenia porównywania okresów studiów w różnych krajach UniiEuropejskiej wprowadzono ECTSEuropejski System Transferu Punktów (z ang. European Credit Transfer System).

Wiele polskich uczelni już go stosuje, co znacznie ułatwia porównywalność „zaawansowania” studenta. Komisja Europejska promuje w ten sposób współpracę między uczelniami, uznając jej znaczenie dla podnoszenia poziomu kształcenia, a dominującym elementem tej współpracy są wyjazdy studentów na studia zagraniczne (np. w ramach programu SOCRATES/ERASMUS: www.socrates.org.pl).

 

Podstawowymi elementami Europejskiego Systemu Transferu Punktów są:

• informacja (o programiezajęć i osiągnięciach studenta w nauce)

• porozumienie o programie zajęć (pomiędzy uczelniamii studentem)

• stosowanie punktów ECTS-u.

 

 

 

• • • • • • • • • • • • • • •

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu

SOCRATES

ul. Mokotowska 43, 00-551 Warszawa

tel. (22) 622 34 47, 629 25 74

lub 629 77 79

fax (22) 622 37 10

www.socrates.org.pl

e-mail: erasmus@socrates.org.pl