Student NEWS - nr 18 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Pewien student umarł i poszedł do piekła. Diabeł przywitał go i spytał jakie piekło wybiera: normalne czy studenckie? Ten wybrał normalne. Gdy się tam znalazł okazało się, że trwają tam imprezy do rana, są panienki i leje się alkohol, ale rano przybywa diabeł i wbija każdemu gwóźdź w tyłek i tak codziennie. Wobec tego student zdecydował się wkrótce na przeniesienie do piekła studenckiego. Tam również imprezy itd., ale rano nie pojawia się już diabeł. Tak mija kilka miesięcy, aż któregoś dnia przychodzi diabeł z koszem gwoździ i mówi: sesja!

.            

Wymiana plików a paragrafy

Rafał KorczyńskiRafał Korczyński, prawnik specjalizujący się w problemach prawa komputerowego.
Wokół legalności i karania za korzystanie z popularnych sieci P2P narosło wiele mitów. Poniżej rozprawiamy się z najpopularniejszymi z nich.

Mit 1: Można zostać ukaranym za samo tylko posiadanie programów umożliwiających dostęp do zasobów P2P.
Fakty: Nieprawda. Można mieć zainstalowane na komputerze aplikacje umożliwiające korzystanie z Kazy czy Gnutelli. Reakcja policji i sądu może nastąpić dopiero wówczas, gdy udowodnione zostanie, że za ich pośrednictwem naruszono przepisy prawa.

Mit 2: Wszystko, co zostało umieszczone w Sieci, jest darmowe i można z tego korzystać wedle własnych upodobań.
Fakty: Trzeba rozróżniać osoby udostępniające i pobierające określone pliki. W odniesieniu do grupy pobierającej działanie najprawdopodobniej mieścić się będzie w granicach dozwolonego użytku osobistego. Warunkiem pozostawania w zgodzie z prawem jest, by ściągany utwór został wcześniej oficjalnie rozpowszechniony i by nie naruszać zasad normalnego korzystania z utworu (czyli np. nie odsprzedawać go). Udostępnianie plików audio, wideo, publikacji książkowych itp. bliżej nieokreślonemu gronu osób stanowi natomiast istotne naruszenie praw autorskich.

Mit 3: Tak zwany dozwolony użytek daje prawo do pobierania czegokolwiek.
Fakty: Regulacje określające dozwolony użytek dotyczą tylko tych utworów, które były wcześniej oficjalnie rozpowszechnione.

Mit 4: Możliwe jest pobranie i legalne używanie aplikacji i gier komputerowych w ramach dozwolonego użytku.
Fakty: W odniesieniu do programów komputerowych nie mają zastosowania przepisy dotyczące dozwolonego użytku. Można pobierać te aplikacje, których licencja na to pozwala (np. freeware i shareware).

Mit 5: Jeśli kupiłem oryginalną płytę CD lub DVD (z filmem lub muzyką), dane na niej zapisane mogę każdemu udostępnić.
Fakty: Udostępnianie tego rodzaju materiałów nieograniczonej liczbie osób godzi w gwarantowane przez prawo interesy twórcy. Można natomiast w ramach dozwolonego użytku udostępniać te materiały kręgowi osób pozostających w związku osobistym (pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego).

Mit 6: Udostępnianie plików w Sieci, z uwagi na luki w prawie, nie podlega karze.
Fakty: Przepisy karne ustawy o prawie autorskim pozwalają na ukaranie cyberpiratów. W razie udowodnienia przestępstwa można się spodziewać co najmniej kary grzywny, ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli z nielegalnego kopiowania określona osoba uczyniła źródło dochodu albo też działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara pozbawienia wolności może być większa.

CHIP

Miesięcznik dla zaawansowanych użytkowników komputerów oferujący im wiedzę z zakresu technologii IT w ramach triady Testy, Technologie, Trendy. Publikuje trzy testy porównawcze sprzętu i oprogramowania, zawiera informacje o opracowywanych i stosowanych technologiach oraz możliwościach praktycznego ich wykorzystania. Informuje o produktach dostępnych na rynku teleinformatycznym, jak również o tendencjach w rozwoju technologii IT. Co miesiąc z CD, raz na kwartał ukazuje się także wydanie z DVD.