
Bezprzewodowa sieć przekaźników radiowych umożliwia śledzenie ludzi poprzez ściany - informuje serwis "EurekAlert".

Amerykańscy naukowcy stworzyli model powstawania skał pasiastych, które od 3,8 do 1,7 miliarda lat temu stanowiły dno oceanów, a potem zostały zastąpione bazaltami - podaje EurekAlert.

Sztokholm (PAP/AP,AFP,dpa,Reuters) - Amerykanie Elinor Ostrom i Oliver Williamson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W tym roku noble przypadły za osiągnięcia w dziedzinie zarządzania ekonomicznego.

Warszawa zajmujeczwarte miejsce w globalnym rankingu aktywności użytkowników w społecznościowym projekcie naukowym "Galaktyczne Zoo". Warszawianie okazali się w ten sposób bardziej zaangażowanymi odkrywcami wszechświata niż mieszkańcy Nowego Jorku czy Berlina.

Wystartował jeden z czterech podprojektów wielkiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey SDSS-III. Podprojekt o akronimie BOSS ma na celu poszukiwania ciemnej energii.

Nauka złożonych zadań angażujących skupienie wzroku i precyzyjną koordynację ruchową, taki jak na przykład podczas żonglowania wymaga udziału substancji białej mózgu - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Izotopowa bateryjka wielkości małej monety może być źródłem zasilania przez setki lat i dać w tym czasie milion razy więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology.

Niezwykły enzym XplA może zostać wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń, pozostałych w glebie po eksplozji materiałów wybuchowych - informuje "The Journal of Biological Chemistry".

W jaki sposób uzyskać wodę na Księżycu? Można włożyć trochę piasku księżycowego do mikrofalówki. To najnowszy pomysł NASA na zapewnienie przyszłej bazie księżycowej tej niezbędnej substancji.

Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".

Synteza nanorurek węglowych prowadzona w reaktorze wypełnionym helem - zamiast w próżni - skutkuje wytworzeniem nanomateriału składającego się w 91 procentach z metalicznych nanorurek węglowych.

Decyzją obu izb amerykański Kongres nadał pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu bohaterowi amerykańskiej wojny o niepodległość.

Sukcesy wywiadowcze mjr. Jana Żychonia i kierowanej przez niego do 1939 r. Ekspozytury nr 3 Sztabu Generalnego WP w Bydgoszczy były tematem ostatniego dnia międzynarodowej konferencji "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej".

Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią.

W piątek o godz. 13.31 w Księżyc uderzyła rakieta skierowana przez amerykańską sondę LCROSS, a w kilka minut później sonda, która ją wysłała. Celem był krater w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Całą operację NASA transmitowała na żywo na stronach internetowych oraz w swoim kanale satelitarnym.