
Zespół greckich archeologów prowadzący wykopaliska w północnym Egipcie odkrył posąg Aleksandra Wielkiego sprzed ponad 2000 lat - informuje serwis internetowy Egypt State Information Service.

Cztery nowe minerały z grupy granatu odkryła dr Irina Gałuskina z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W październiku zatwierdziła je Komisja Nowych Minerałów, Nomenklatury i Klasyfikacji Międzynarodowej Asocjacji Mineralogicznej.

Specjaliści indyjscy stworzyli ludzkie serce, które stanowi prawdziwą rewolucję jesli idzie o zasadę pracy i budowę. Jak poinformował brytyjski dziennik "Times", podstawą nowego rozwiązania jest struktura serca zwykłego karalucha.

Naukowcom ośrodka naukowego - Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny po raz pierwszy udało się stworzyć "fotograficzny portret" atomu - poinformował ukraiński kanał telewizyjny "Inter".

Aborygen sprzed 20 000 lat mógłby pokonać najszybszego człowieka świata Usaina Bolta w biegu na 100 lub 200 m, gdyby używał lekkoatletycznych kolców i pobiegł na współczesnej, tartanowej bieżni.

Udało się uzyskać w laboratorium fragment mięśnia sercowego, który kurczy się i przewodzi impulsy elektryczne jak prawdziwa tkanka serca - informuje serwis "EurekAlert".

Francuska sekretarz stanu ds. ekologii Chantal Jouanno zażądała we wtorek śledztwa w związku z doniesieniami o składowaniu w Rosji pod gołym niebem francuskich odpadów radioaktywnych.

Polska firma biotechnologiczna opracowała i wypuściła na rynek innowacyjne oprogramowanie służące do modelowania molekularnego białek - Selvita Protein Modeling Platform (SPMP).

Działający na rzecz ochrony lasów tropikalnych kongijski biolog Rene Ngongo, australijska lekarka Catherine Hamlin i nowozelandzki aktywista ruchu przeciwko zbrojeniom nuklearnym Alyn Ware zostali tegorocznymi laureatami nazywanej alternatywnym Noblem nagrody Right Livelihood Award - poinformowała we wtorek w Sztokholmie przyznająca ją fundacja.

Rok temu niebo nad Sudanem rozświetliła potężna kula ognia, która była wynikiem wdarcia się w naszą atmosferę planetoidy 2008 TC3. Wyniki uzyskane na podstawie obserwacji tego zjawiska i analizy znalezionych fragmentów podsumowuje właśnie czasopismo "Sky and Telscope".

Tureccy archeolodzy odkryli w Izmirze pozostałości świątyni poświęconej Nemezis, greckiej bogini zemsty i sprawiedliwości - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Naukowcy z USA odkryli pierwszego na świecie pająka wegetarianina. Bagheera kiplingi (łac.) żyje w środkowej Ameryce, umie skakać i żywi się głównie pąkami liści dzikiej akacji. Wyniki swoich badań Amerykanie opisali na łamach pisma "Current Biology".

Udało się stworzyć trójwymiarowy model ludzkiego genomu - informuje "Science".
Jak powszechnie wiadomo, ludzkie DNA jest podwójną nicią, skręconą w kształcie trójwymiarowej spirali - helisy. Jednak długa nić DNA beznadziejnie by się poplątała, gdyby nie przyjęła określonego kształtu.

Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. W przyszłości - w ramach projektu unijnego "Tum pod Łęczycą. Perła romańskiego szlaku" - grodzisko ma zostać zrekonstruowane.

Krakowski Klaster LifeScience jest jednym z filarów "Global Innovation Network" (GIN) - międzynarodowego porozumienia mającego na celu połączenie powstających regionów nauk biomedycznych we wspólną sieć tak, by mogły one skutecznie współzawodniczyć z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami life science na świecie.