Świat nauki (archiwalne artykuły)

Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.
Szacuje się, że w 2009 roku w Polsce sprzedano prawie 16 mln tuszów i tonerów do drukarek. Co stało się z tak ogromną liczbą zużytych pojemników? Większość trafiła na wysypiska.
Według "New York Timesa" geolodzy amerykańscy i przedstawiciele Pentagonu odkryli w Afganistanie ogromne złoża surowców mineralnych, m.in. żelaza, miedzi, złota i litu, które mogą uczynić ten kraj jednym z najbardziej dochodowych ośrodków przemysłu wydobywczego.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Mobilnego robota przypominającego rybę budują trzej inżynierowie - absolwenci Politechniki Krakowskiej. "CyberRybę" zaprezentowali w piątek w Poznaniu podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska.
Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".
Im więcej wody pozostanie w lasach - w glebie, mokradłach lub małych zbiornikach wodnych - tym mniejsze będzie ryzyko powodzi - przekonywali w środę uczestnicy spotkania poświęconego małej retencji wodnej na terenach leśnych.
Urząd Starożytności Izraela poinformował o znalezisku archeologicznym sprzed 3500 lat w północnej części kraju - donosi serwis internetowy Jerusalem Post.
Szkielet dinozaura sprzed 72 mln lat, z czaszką ozdobioną trzema wielkimi rogami, odnaleziono w Meksyku - informuje serwis Discovery News. Zdaniem naukowców, zwierzę miało najdłuższe rogi spośród poznanych dinozaurów.
Archeolodzy odnaleźli grobowiec wysokiego dostojnika z czasów XIX Dynastii władców panujących w Górnym i Dolnym Egipcie w latach 1292-1186 r. p.n.e. Lokalizacja budowli pozostawała nieznana od 125 lat - informuje serwis internetowy Heritage Key.
Zespół archeologów odkrył na stanowisku w północnym Pakistanie gliniane artefakty i groby pochodzące z XVII w. p.n.e. - donosi pakistański serwis internetowy The News.
Archeolodzy poszukują na rynku w Oświęcimiu reliktów dawnego ratusza i przedwojennej studni - poinformowała we wtorek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.
Oparte na DNA bramki logiczne mogłyby posłużyć do skonstruowania miniaturowych komputerów , zaprogramowanych, by walczyć z chorobami, gdy tylko się pojawią - informuje ""Nature Nanotechnology".
Trwają eksperymenty nad zastosowaniem nanocząstek złota, jako nośników informacji. Na dzień dzisiejszy, na powierzchni drobinek złota możliwe jest zmagazynowanie danych cyfrowych maksymalnie przez 20 minut, donosi "Applied Physics Letters".
Niemieckie badania ujawniły sekret bluszczu, który potrafi się piąć niemal po wszystkim - informuje serwis "BBC News".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności