
Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i wdrożył innowacje, które mogą przyspieszyć od 100 do 1000-krotnie infrastrukturę internetową - poinformował portal MIT, Technology Review.

Eksperymentalna elektrownia złożona z systemu podwodnych turbin, powstanie w centrum Paryża - poinformował portal technologiczny Daily Tech.

Ormiańscy archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w ruinach starożytnej stolicy królestwa Armenii z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Panorama Armenia.

IceCube to opracowany w University of Wisconsin wykrywacz neutrin, który będzie sięgał od 1,4 do 2,5 km pod powierzchnię antarktycznego lodu.

Naukowcy dawno już konstruowali roboty, które potrafią pełzać, latać bądź pływać. Tym razem Daniela Goldmana i Ryana Maladena z Georgia Institute of Technology w Atlancie zainspirowała pustynna jaszczurka, często hodowana w domowych terrariach - scynk aptekarski (Scincus scincus). Gad ten zamieszkuje pustynne regiony północnej Afryki i potrafi się błyskawicznie zakopać w piasku, a nawet w nim "pływać". Nazwa "aptekarski" pochodzi z czasów, gdy wysuszone i sproszkowane ciało oraz odchody jaszczurki służyły do wyrobu leków, w tym środków wzmacniających potencję.

Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.

Uczeni z University of Hannover przeprowadzili niezwykły eksperyment, który ma pomóc w stworzeniu teorii opisującej wszechświat. Świat w skali atomowej jest opisywany przez mechanikę kwantową, z tak niezwykłymi pojęciami jak nielokalność obiektów, splątanie cząstek, zasada nieoznaczoności. Świat w skali makro opisuje teoria względności Einsteina, opierająca się na zjawisku zakrzywienia czasoprzestrzeni, które jest źródłem grawitacji.

We wnętrzach żywych komórek, gdzie lepkość środowiska nawet milion razy przewyższa lepkość wody, białka powinny się poruszać niczym mucha w smole. Robią to jednak niewiele wolniej niż w wodzie. Szukając wyjaśnienia tej zagadki, naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) odkryli nową zasadę fizyczną.

Kanadyjscy paleontolodzy odkryli wielkie cmentarzysko dinozaurów w prowincji Alberta, 50 kilometrów na północ od miejscowości Medicine Hat. Znalezisko pozwoliło ustalić naukowcom, że stada dinozaurów mogły liczyć po kilkaset lub nawet kilka tysięcy osobników.

Dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda LED, to dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jest ona zaliczana do czwartej, najnowocześniejszej stosowanej już w życiu codziennym, generacji źródeł światła - po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.

Naukowcy wytworzyli pierwszy na świecie panel dotykowy o imponującej przekątnej 30 cali, którego najważniejszą częścią jest atomowej grubości warstwa węgla, czyli grafen. Nowy panel dotykowy w masowej produkcji powinien być zdecydowanie tańszy, od dziś oferowanych odpowiedników, donosi "Nature Nanotechnology".

Nie tylko ptaki i roślinożerne ssaki, ale również drapieżniki zjadają owoce i na dużą skalę pomagają rozsiewać nasiona roślin. O wynikach badania lisów i łasic, które nie gardzą jarzębiną, informuje pismo "Acta Oecologica".

Technik szwedzkiego radia złamał kod dźwiękowy wuwuzeli co pozwoli na skuteczne filtrowanie dźwięku i wyłączenie go z transmisji radiowych i telewizyjnych.

Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).

W amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opracowano prototyp nowego, dokładniejszego systemu prognozowania tsunami.