Świat nauki (archiwalne artykuły)

W jaki sposób papier powstawał setki lat temu, a jak dziś możemy go wytworzyć w domu wyjaśniała Anna Czajka z Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów. Prowadzony przez nią "Warsztat papiernika" przygotowało Archiwum Główne Akt Dawnych w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.
Zorza Polarna zmniejszyła się w drugiej połowie obecnej dekady i stała się rzadsza niż kiedykolwiek wcześniej w okresie ponad wieku - takie są ustalenia Fińskiego Instytutu Meteorologicznego - pisze agencja AFP.
Wenus z Milo być może wyznaczała kiedyś kanon piękna, jednak naukowcy postanowili odkryć, jakie kobiety dziś uważane są za atrakcyjne. Nie sięgnęli w tym celu do popularnej prasy kolorowej, ale przeprowadzili kompleksowe badania - informuje EurekAlert.
Jedne z najpiękniejszych ptaków, żurawie, zbierają się do jesiennych odlotów. Od kilku dni nad Warmią i Mazurami słychać ich charakterystyczne nawołania zwane klangorem. Wrócą w lutym.
Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczne liście, które pełniąc rolę ogniw słonecznych, produkują prąd. W dodatku są tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż standardowo używane ogniwa słoneczne bazujące na silikonie.
Amerykański automatyczny łazik marsjański Opportunity dostrzegł kamień, który może być meteorytem. Naukowcy z NASA zdecydowali, że robot podjedzie do kamienia i zbada go dokładniej.
Na naszym niebie widać już kometę okresową 103P/Hartley, która w październiku może być widoczna gołym okiem - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics".
Naukowcy zbadają i skatalogują materiały dotyczące jednego ze średniowiecznych gatunków muzycznych. Jednym z efektów tej pracy będzie studyjne nagranie utworów, których nie wykonywano od połowy XIII w. - poinformował brytyjski University of Southampton.
Poprzez rozbicie próbki stopu aluminium między dwoma kowadłami z dwóch różnych metali można otrzymać aluminium lekkie, ale o twardości stali. Wynalazek ten może przynieść nową generację stopów i metali użytecznych w konstrukcji samolotów, samochodów czy nawet kamizelek kuloodpornych czy opancerzenia dla żołnierzy na polu walki - poinformował magazyn Science.
Naukowcy stworzyli nowy materiał, który może być rozpylany bezpośrednio na ciele i po chwili stanowi gotową, świeżą odzież - informuje "New Scientist".
Dzięki zsekwencjonowaniu genomu kakaowca łatwiej będzie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na czekoladę- informuje serwis "EurekAlert".
Inżynierowie chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), używając nanorurek węglowych, odkryli sposób koncentracji energii słonecznej 100 - krotnie przewyższający standardowe ogniwa fotowoltaiczne. Nanoruki mogą działać jak anteny i skupiać energię słoneczną, potencjalnie umożliwiając wytwarzanie mniejszych i wydajniejszych urządzeń zasilanych energią ze Słońca - informuje portal EurekaAlert.
W najbliższy weekend wypada Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca - informują strony internetowe amerykańskiego czasopisma "Sky and Telescope".
Ta często występująca wada wzroku najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Wynika ona ze zbyt dużych rozmiarów gałki ocznej co powoduje, że obraz skupiany jest przed siatkówką. W niektórych przypadkach stan wzroku pogarsza się bardzo szybko, czasami nawet prowadząc do ślepoty - informuje Daily Mail.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności