
Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi.

Elektryczne i hybrydowe samochody, mobilne roboty i elektroniczny pies znajdą się wśród technologicznych ciekawostek, prezentowanych w czwartek podczas drugiej edycji Dnia Nauki i Techniki, organizowanego w Gliwicach przez miejscowy Techopark.

Trwa rejestracja uczestników IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków, która odbędzie się w Toruniu od 11 do 14 listopada. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział w konferencji.

Superkomputer Anton zbada zmiany w trójwymiarowej strukturze białek w ciągu milisekundy - ponad stukrotnie szybciej niż zrobiono to w poprzednich uznanych za rekordowe, badaniach - pisze Nature.

Król dinozaurów - Tyrannosaurus rex - nie polował wyłącznie na inne gatunki dinozaurów; zjadał również swoich braci - uważają amerykańscy paleontolodzy. Naukowcy odkryli na kościach T. rexa ślady ugryzień pozostawione przez inne osobniki tego samego gatunku.

Powszechny w Polsce zwyczaj palenia śmieci w piecach domowych jest nielegalny i bardzo szkodliwy dla zdrowia - przypominali w piątek w Katowicach ekolodzy z grupą dzieci. Happening zorganizowano w ramach rozpoczynającej się kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci!".

Szansą dla Małopolski jest połączenie biznesu z nauką - podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który uczestniczył w środę w konferencji poświęconej tej tematyce.

Nadwozie pojazdu opancerzonego, które - co sprawdzono na poligonie - może przetrwać wybuch kilku ładunków - stworzyli konstruktorzy Politechniki Wrocławskiej.

Czy nie marzyłaś kiedyś o tym, by być w dwóch miejscach jednocześnie? Wysłać swego sobowtóra na nudne zebranie czy po zakupy do supermarketu? Wkrótce będzie to możliwe dzięki naszym cybernetycznym klonom, które lada moment trafią na rynek.

Wymarły ssak, którego szkielet odkryto w Ameryce Północnej, posiadał cechy i naczelnych, i gryzoni - piszą naukowcy na łamach "Zoological Journal of the Linnean Society".

Naukowcy wciąż próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze badania amerykańskie sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Sleep Medicine".

50 latarń ulicznych zasilanych energią słoneczną i wiatrową do końca roku będzie zainstalowanych w większości wsi gminy Strzyżów (Podkarpackie). W przyszłym roku 80 podobnych latarń oświetli ulice Strzyżowa - poinformował w czwartek burmistrz Marek Śliwiński.

Trwające od prawie 10 lat na Podkarpaciu szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie praktycznie zlikwidowały zagrożenie tą chorobą - poinformował w środę Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie.

"Wielkopolski system monitorowania i prognozowania" i "Partnerski związek nauki i postępu" to dwa programy, które uruchomiła Politechnika Poznańska w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej.

List intencyjny inaugurujący współpracę badawczo-rozwojową podpisali przedstawiciele koncernu informatycznego Tieto Poland z władzami Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.