Świat nauki (archiwalne artykuły)

Promieniowanie pochodzące z kosmicznego błysku gamma mogło być przyczyną wielkiego wymierania, które wydarzyło się na Ziemi 440 mln lat - spekulują naukowcy na łamach "International Journal of Astrobiology".
Przypominający niewielkiego człowieka hominid sprzed 18 tys. lat, nazwany przez naukowców hobbitem, miał mózg porównywalny wielkością z mózgiem szympansa. Inteligencją zbliżał się jednak bardziej do ludzi niż do małp - piszą naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".
Największe wymieranie w dziejach Ziemi, zwane permskim, które wydarzyło się 250 mln lat temu, mogło być spowodowane emisją bardzo aktywnych chemicznie tzw. gazów halogenowych - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Russian Academy of Sciences".
Zdeformowana czaszka dziecka sprzed ponad 500 tys. lat jest dowodem na to, że przodkowie człowieka opiekowali się upośledzonymi dziećmi - informują naukowcy hiszpańscy w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy potwierdzili, że triceratopsy, roślinożerne dinozaury o głowach przyozdobionych trzema rogami, gromadziły się w stada. O najnowszym odkryciu paleontologicznym informują badacze na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology".
Grupa kanadyjskich paleontologów zdołała na podstawie skamieniałych szczątków odtworzyć wygląd nieznanego wcześniej nauce mieszkańca mórz i oceanów, który żył przeszło 500 milionów lat temu.
Dotychczas naukowcy uważali, że pióra u dinozaurów pojawiły się około 150 mln lat temu. Najnowsze odkrycie skamieniałości dinozaura z Chin każe przesunąć tę datę o kilkadziesiąt milionów lat. O odkryciu informuje serwis internetowy BBC.
Odkryty w Arktyce pliozaur, który 147 mln lat temu zamieszkiwał wody oceanu, miał tak duży nacisk szczęk, że mógłby nimi zmiażdżyć hummera - duży samochód terenowy - opisują obrazowo autorzy odkrycia w serwisie BBC.
Najmniejszy znany dinozaur Ameryki Północnej był nieco mniejszy od kota domowego. Polował na owady, młode dinozaury i małe ssaki - informują kanadyjscy naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W stolicy Mołdawii podczas oczyszczania miejskiego jeziora Valia Morilor znaleziono szkielety mastodontów, które żyły na tym terenie przed milionami lat.
Niektóre gatunki dinozaurów zbierały się w młodym wieku w stada i razem wędrowały. Te zwyczaje dinozaurów można było poznać dzięki odkryciu dużego skupiska szkieletów sprzed 90 mln lat - informują naukowcy amerykańscy i chińscy na łamach pisma "Acta Palaeontologica Polonica", wydawanego przez Polską Akademię Nauk.
Kości Człowieka Pekińskiego, przedstawiciela gatunku Homo erectus, mogą być o 200 tys. lat starsze niż dotąd szacowano - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
Pierwsze konie zostały udomowione 5500 lat temu, czyli tysiąc lat wcześniej, niż się powszechnie uważa - poinformowało brytyjskie pismo "Science". Po raz pierwszy ludzie zdołali oswoić konie w północnych rejonach Kazachstanu, przylegających do dzisiejszej granicy z Rosją.
We wschodniej Anglii na nizinie Fenland odkryto dużą liczbę zatopionych w torfie drzew sprzed tysięcy lat - informuje serwis BBC.
Odkryto nowy gatunek dinozaura z niezwykle długą szyją. Gatunek należy do rodzaju stegozaurów - informują naukowcy w piśmie "Proceedings of the Royal Society B".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności