Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dobrze zachowany szkielet mamuta pochodzący prawdopodobnie sprzed 1 miliona lat został odkryty w Serbii - donosi agencja Associated Press.
W Hiszpanii odkryto fragment czaszki sprzed 12 mln lat. Należała ona do osobnika nieznanego wcześniej gatunku, bliskiego przodkom człowieka i małp.
Gigantyczna erupcja wulkaniczna wywołała 260 mln lat temu wielkie wymieranie. O odkrytych niedawno w Chinach śladach erupcji piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Zauropody, ogromne dinozaury o długich łabędzich szyjach, przeważnie nosiły swoje głowy blisko ziemi. Okazuje się, że wznoszenie ich ponad ciało, jak u żyraf, kosztowałoby je zbyt dużo energii na pompowanie krwi do mózgu - piszą naukowcy w "Biology Letters".
Opublikowano pierwszy naukowy opis szkieletu wczesnej małpy podobnej do lemura, która żyła 47 mln lat temu. Może ona być przodkiem człowieka, nie wiadomo jednak, czy w prostej linii, czy raczej stanowi jakąś boczną odnogę.
Około 30 tys. lat temu w tajemniczy sposób wymarli neandertalczycy. Od dawna wskazywano na ludzi, jako możliwych współwinnych tego wyginięcia. Najnowsze badania stawiają jeszcze bardziej makabryczną tezę - nasi przodkowie nie tylko ich zabijali, ale mogli też zjadać - informują naukowcy w "Journal of Anthropological Sciences".
Neandertalczycy byli znakomitymi myśliwymi. Potrafili polować na nosorożce, tury czy niedźwiedzie - o badaniach holenderskich informuje serwis internetowy AlphaGalileo.
Przedstawiciele gatunku Homo floresiensis, popularnie zwani hobbitami, którzy zamieszkiwali indonezyjską wyspę Flores 18 tys. lat temu, różnili się od nas ważnymi cechami anatomicznymi - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Miękkie tkanki dinozaura sprzed 80 mln lat, w tym pozostałości naczyń krwionośnych i białka kolagenu, odkryli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Swoje odkrycie opisują na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".
Niewielka populacja dinozaurów w Ameryce Północnej żyła jeszcze setki tysięcy lat po wielkim wymieraniu, które wydarzyło się 65 mln lat temu - informują paleontolodzy na łamach "Earth and Planetary Science Letters".
Największe pterozaury były na tyle ogromne i ciężkie, że nie mogły oderwać się od ziemi i nie były w stanie utrzymać aktywnego lotu - pisze japoński naukowiec na łamach "Public Library of Science ONE".
Przodek fok, którego szkielet odkryto w kanadyjskiej części Arktyki, pływał w słodkiej wodzie i potrafił chodzić. To prawdziwe brakujące ogniwo w historii fok - piszą odkrywcy na łamach najnowszego wydania tygodnika "Nature".
Najnowsze badania geologiczne sugerują, że to nie uderzenie planetoidy spowodowało zagładę dinozaurów 65 mln lat temu. Zdaniem naukowców, bezpośrednią przyczyną mogły być raczej intensywne procesy wulkaniczne - informują badacze w "Journal of the Geological Society".
Potężny Tyrannosaurus rex był jednym z najgroźniejszych drapieżników epoki dinozaurów. Skamieniałość jego znacznie mniejszego przodka odkryto w Chinach - informują naukowcy w "Proceedings of the Royal Society B".
Pomiędzy 100 tys. a 30 tys. lat temu neandertalczycy zamieszkiwali rozległy obszar rozciągający się od Europy do zachodniej Azji i Bliskiego Wschodu. Na łamach pisma "Public Library of Science" naukowcy dowodzą, że ci wymarli krewniacy ludzi dzielili się na trzy odmienne antropologicznie grupy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności