
Dzieci kobiet, które w ciąży przeżywały silne lęki, mogą być bardziej podatne na stres - wskazują najnowsze badania brytyjsko - amerykańskie. Wcześniejsze doświadczenia na zwierzętach sugerowały, że stres matki w okresie ciąży może powodować u płodu zakłócenia w systemie kontrolującym wydzielanie hormonów stresu. Co więcej, efekty tego mogą być długoterminowe i ujawniać się później w życiu potomstwa.

Gdy mężczyzna zostaje ojcem, poziom testosteronu w jego organizmie obniża się - ujawniły badania amerykańskich naukowców. Czyżby natura sama "cywilizowała" mężczyzn, aby w pobliżu małego dziecka byli łagodniejsi i mniej skłonni do rywalizacji? Badacze z Charles Drew University of Medicine and Science w Los Angeles, Uniwersytetu Harvarda oraz University of Nevada poprosili 126 mężczyzn w wieku 21-38 o wypełnienie kwestionariusza. Pobrali także próbki ich śliny - dla porównania poziomu męskich hormonów płciowych.

Po raz pierwszy analizy wykazały, że spamu -
niechcianych wiadomości i reklam w poczcie elektronicznej było mniej w 2005 roku niż w roku 2004. Jak poinformowała w czwartek Federalna Komisja Handlu USA, oznacza to, iż najnowsze technologie filtrowania poczty i regulacje prawne zaczynają eliminować spam.

W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza,pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.

W środę 4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN
w Warszawie.

Przyczyną śmierci Napoleona był rak
żołądka. Potwierdza to odnaleziony ostatnio w prywatnych zbiorach dokument autorstwa jednego z angielskich lekarzy, którzy brali udział w autopsji ostatniego cesarza Francuzów - informuje serwis internetowy "BBC News".

Jednym z najważniejszych wydarzeń w polskich obchodach Światowego Roku Fizyki była międzynarodowa konferencja "Foton - pierwsze sto lat i przyszłość", na której gościli najwybitniejsi fizycy. Polacy wzięli też udział w spektakularnej sztafecie światła, która obiegła Ziemię. Rok 2005 został ogłoszony Światowym Rokiem Fizyki w stulecie opublikowania
przez Alberta Einsteina trzech przełomowych prac naukowych.

Rafy koralowe u wybrzeży Tajlandii nie
ucierpiały podczas tsunami w tak dużym stopniu, jak obawiali się ekolodzy - twierdzi amerykański naukowiec. Poważnie uszkodzonych lub zniszczonych zostało 14 procent raf w badanym przez niego obszarze.

Oprócz działającego jak radar, czułego na
ultradźwięki słuchu, nietoperze mają też bardzo czułe receptory dotyku na skrzydłach - informuje serwis "EurekAlert". John Zook, neurobiolog z Ohio University, badając lot nietoperzy odkrył, że wrażliwe na dotyk receptory ich skrzydeł pozwalają zachować odpowiedni pułap lotu i chwytać owady w powietrzu.

Naukowcy opracowali nową metodę badawczą, opartą na zestawie danych metrycznych z zakresu morfologii ludzkiej twarzoczaszki. Okazuje się bowiem, że dokładna analiza parametrów części twarzowej czaszki umożliwia ustalenie pokrewieństwa pomiędzy naszymi przodkami, a człowiekiem współczesnym. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Dzieci, które mają dobre relacje z mamą i
tatą, lepiej radzą sobie ze stresem, ponieważ aktywnie poszukują wsparcia i możliwych rozwiązań problemu - dowodzą najnowsze badania niemieckie. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Research on Adolescence".

Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś
na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.

Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".

Amerykańscy astronomowie zarejestrowali,
jak na Księżycu tworzy się kolejny krater - czytamy w serwisie space.com. Spowodował go mały meteoryt, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu na obszarze Mare Imbrium (Morza Deszczów).

Tworzenie wspomnień długotrwałych osłabia
muszki i czyni je mniej odpornymi na trudne warunki środowiska - zaobserwowali badacze ze Szwajcarii. Jak tłumaczą autorzy pracy na łamach pisma "Science", formowanie długotrwałych wspomnień wymaga syntezy białek, dlatego jest bardziej energochłonne niż zapamiętywanie na krótszą "metę".