Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dzieci kobiet, które w ciąży przeżywały silne lęki, mogą być bardziej podatne na stres - wskazują najnowsze badania brytyjsko - amerykańskie. Wcześniejsze doświadczenia na zwierzętach sugerowały, że stres matki w okresie ciąży może powodować u płodu zakłócenia w systemie kontrolującym wydzielanie hormonów stresu. Co więcej, efekty tego mogą być długoterminowe i ujawniać się później w życiu potomstwa.
Gdy mężczyzna zostaje ojcem, poziom testosteronu w jego organizmie obniża się - ujawniły badania amerykańskich naukowców. Czyżby natura sama "cywilizowała" mężczyzn, aby w pobliżu małego dziecka byli łagodniejsi i mniej skłonni do rywalizacji? Badacze z Charles Drew University of Medicine and Science w Los Angeles, Uniwersytetu Harvarda oraz University of Nevada poprosili 126 mężczyzn w wieku 21-38 o wypełnienie kwestionariusza. Pobrali także próbki ich śliny - dla porównania poziomu męskich hormonów płciowych.
Po raz pierwszy analizy wykazały, że spamu -
niechcianych wiadomości i reklam w poczcie elektronicznej było mniej w 2005 roku niż w roku 2004. Jak poinformowała w czwartek Federalna Komisja Handlu USA, oznacza to, iż najnowsze technologie filtrowania poczty i regulacje prawne zaczynają eliminować spam.
W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza,pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.
W środę 4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN
w Warszawie.
Przyczyną śmierci Napoleona był rak
żołądka. Potwierdza to odnaleziony ostatnio w prywatnych zbiorach dokument autorstwa jednego z angielskich lekarzy, którzy brali udział w autopsji ostatniego cesarza Francuzów - informuje serwis internetowy "BBC News".
Jednym z najważniejszych wydarzeń w polskich obchodach Światowego Roku Fizyki była międzynarodowa konferencja "Foton - pierwsze sto lat i przyszłość", na której gościli najwybitniejsi fizycy. Polacy wzięli też udział w spektakularnej sztafecie światła, która obiegła Ziemię. Rok 2005 został ogłoszony Światowym Rokiem Fizyki w stulecie opublikowania
przez Alberta Einsteina trzech przełomowych prac naukowych.
Rafy koralowe u wybrzeży Tajlandii nie
ucierpiały podczas tsunami w tak dużym stopniu, jak obawiali się ekolodzy - twierdzi amerykański naukowiec. Poważnie uszkodzonych lub zniszczonych zostało 14 procent raf w badanym przez niego obszarze.
Oprócz działającego jak radar, czułego na
ultradźwięki słuchu, nietoperze mają też bardzo czułe receptory dotyku na skrzydłach - informuje serwis "EurekAlert". John Zook, neurobiolog z Ohio University, badając lot nietoperzy odkrył, że wrażliwe na dotyk receptory ich skrzydeł pozwalają zachować odpowiedni pułap lotu i chwytać owady w powietrzu.
Naukowcy opracowali nową metodę badawczą, opartą na zestawie danych metrycznych z zakresu morfologii ludzkiej twarzoczaszki. Okazuje się bowiem, że dokładna analiza parametrów części twarzowej czaszki umożliwia ustalenie pokrewieństwa pomiędzy naszymi przodkami, a człowiekiem współczesnym. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dzieci, które mają dobre relacje z mamą i
tatą, lepiej radzą sobie ze stresem, ponieważ aktywnie poszukują wsparcia i możliwych rozwiązań problemu - dowodzą najnowsze badania niemieckie. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Research on Adolescence".
Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś
na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.
Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".
Amerykańscy astronomowie zarejestrowali,
jak na Księżycu tworzy się kolejny krater - czytamy w serwisie space.com. Spowodował go mały meteoryt, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu na obszarze Mare Imbrium (Morza Deszczów).
Tworzenie wspomnień długotrwałych osłabia
muszki i czyni je mniej odpornymi na trudne warunki środowiska - zaobserwowali badacze ze Szwajcarii. Jak tłumaczą autorzy pracy na łamach pisma "Science", formowanie długotrwałych wspomnień wymaga syntezy białek, dlatego jest bardziej energochłonne niż zapamiętywanie na krótszą "metę".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności