
Tłumy Rzymian przychodziły do Koloseum, aby dla rozrywki podziwiać brutalne walki gladiatorów. Okazuje się jednak, że gladiatorzy podczas potyczek nie kierowali się wyłącznie chęcią zwycięstwa za wszelką cenę, ale przestrzegali ściśle ustalonego kodeksu walki - czytamy w najnowszym numerze pisma "New Scientist".

Dzięki analizie genetycznej naukowcy zidentyfikowali nowe trzy gatunki lemurów,donosi najnowszy numer "BMC Evolutionary Biology"

Nowy gatunek rekina odkryto w meksykańskim Morzu Corteza. Rekin ten ma bardzo małe zęby i żywi się mięczakami i krewetkami. Jest to pierwsze odkrycie gatunku rekina w tych wodach od 34 lat.

Chińscy archeolodzy odkryli cmentarz sprzed 2200 lat, zawierający groby ze szczątkami dzieci. Znalezisko znajduje się w autonomicznym regionie Wewnętrznej Mongolii w północnych Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

W golfa można grać wszędzie - na specjalnym polu, ale też na pustyni, na dachach, na lodzie czy w opuszczonych halach fabrycznych. Być może niedługo Rosjanie zagrają w golfa na orbicie okołoziemskiej - czytamy w serwisie NewScientist.com.

Prom kosmiczny Discovery wystartuje w kolejną misję na orbitę 10 maja 2006 r. - takie są ostatnie plany NASA. Byłby to pierwszy lot wahadłowca po 10-miesięcznej przerwie od lipca 2005 r. - informuje serwis Space.com.

Sonda Cassini nadesłała zdjęcia, które pozwoliły na uzyskanie nowego spojrzenia na powierzchnię Rhei, jednego z księżyców Saturna - poinformowała NASA. Księżyc Saturna o nazwie Rhea został odkryty przez Giovanniego Cassiniego już w 1672 roku. Zawdzięcza to swojej jasności, która jest na tyle duża, że można dojrzeć go nawet przez większą lornetkę.

Zmienioną genetycznie pszenicę, która zawiera więcej błonnika roślinnego w postaci gorzej przyswajalnej skrobi, uzyskali naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii.

Pomniki przedstawiające najprawdopodobniej jednego z największych egipskich faraonów, Ramzesa II, znaleziono na północny-wschód od Kairu - ogłosiły Egipskie Służby Starożytności.

Żyjąca w glebie bakteria Pseudomonas putida potrafi przekształcić styropianowe kubki czy plastikowe talerze w ekologiczny plastik -informuje pismo "Environmental Science & Technology".

Analiza wyników najnowszych badań archeologicznych metodą tzw. radioaktywnego węgla C14 wskazuje, że przodkowie współczesnego człowieka po dotarciu do Europy rozprzestrzenili się w niej i wyparli człowieka neandertalskiego
znacznie szybciej, niż dotychczas sądzono.

Opracowano nową metodę produkcji trójskładnikowego stopu metalu, który zastosowany przy montażu silników dla amerykańskiego samolotu wojskowego F 35, umożliwi obniżenie masy odrzutowca o ponad 160 kg. - donosi "Chemistry World".

Zielone australijskie rzekotki mogą być źródłem skutecznego sposobu na komary. Związek wydzielany przez skórę rzekotek może wejść w skład przyszłych środków odstraszających te owady - czytamy w BBC News.

Przegląd zawartości zbiorów lokalnych muzeów, zlecony przez British Museum, doprowadził do odkrycia zapomnianej kolekcji ceramiki sprzed 4000 lat ze starożytnego Egiptu - donosi serwis internetowy BBC News.

Amerykańscy astronomowie, zajmujący się szukaniem śladów życia pozaziemskiego, sporządzili listę 10 "najbardziej obiecujących" miejsc w kosmosie, które w najbliższej przyszłości będą głównym celem ich obserwacji w poszukiwaniu życia pozaziemskiego.