
Lepiej zapobiegać niż leczyć - do tej zasady
chcą się teraz zastosować także ekolodzy. Naukowcy przygotowali dla nich listę 20 rejonów na świecie, które w przyszłości mogą stać się miejscami wymierania wielu gatunków ssaków, choć na razie zwierzęta te nie jeszcze zaklasyfikowane jako zagrożone wyginięciem - czytamy w serwisie Nature.com.

Koreański profesor Woo Suk Hwang rzeczywiście jako pierwszy na świecie sklonował w roku 2005 psa, chociaż w sprawie ludzkich komórek macierzystych okazał się oszustem - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Sześć posągów Sechmet, egipskiej bogini wojny o głowie lwicy, odkrył zespół niemieckich i egipskich archeologów podczas prac renowacyjnych prowadzonych w jednej ze świątyń w południowej części Luksoru w Egipcie.

Pracujący dla Pentagonu naukowcy chcą wykorzystać rekiny jako podwodnych wywiadowców, niepostrzeżenie śledzących statki i okręty - informuje "New Scientist".

Teraz jest najlepszy czas na obserwowanie odkrytej ostatnio przez Polaka komety C/2006 A1 (POJMAŃSKI). Warto poświęcić jeden wczesny poranek i spróbować ją dojrzeć na wschodnim niebie.

Każdemu zdarza się zapomnieć o podlaniu domowych kwiatków. Teraz być może roślinki same upomną się o regularne nawadnianie. Studenci z Singapuru wynaleźli bowiem roślinę, która - w potrzebie - potrafi komunikować się z ludźmi - świeci, gdy brakuje jej wody.

Ilość wody na kontynencie afrykańskim może zmniejszyć się nawet o jedną czwartą do końca XXI wieku - ostrzegają naukowcy z RPA na łamach pisma "Science". Jako przyczynę katastrofalnych w skutkach zmian podają globalne ocieplenie klimatu.

Chociaż mózg kolibra jest wielkości zaledwie ziarenka ryżu, ptaki te wykazują zdumiewająco dobrą pamięć podczas poszukiwań pożywienia - odkryli brytyjscy i amerykańscy badacze.

Chińscy archeolodzy odkryli pięć grobowców sprzed ponad 1700 lat w prowincji Anhui we wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Zderzenie pulsara i wiatru elektronów emitowanego z jego powierzchni z materią dysku otaczającego zwykłą gwiazdę spowodowało błysk promieniowania gamma i rentgenowskiego - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Udało się zarejestrować ruch protonu w czasie stu trylionowych sekundy - informuje "Science". Jedna attosekunda, czyli jedna trylionowa sekundy, to inaczej jedna miliardowa jednej miliardowej sekundy.

Część atmosferycznego metanu, który przyczynia się do ocieplenia klimatu, może pochodzić z emisji podwodnych wulkanów. Informuje o tym ostatni numer "New Scientist".

Naukowcy odkryli mutację odpowiedzialną za gromadzenie się glutaminianu w synapsach i śmierć komórek nerwowych spowodowanych nadmiernym podnieceniem - donosi najnowszy numer "Journal of Experimental Medicine".

Naukowcy natknęli się w Chinach na prawdziwą niespodziankę - zachowaną w wyjątkowo dobrym stanie skamieniałość małego jurajskiego ssaka, bardzo przypominającego dzisiejsze bobry
- informuje najnowszy numer "Science".

Kolejne piękne zdjęcie Saturna i Mimasa nadesłała sonda Cassini - poinformowała NASA. Wąskokątna kamera sondy Cassini znów dostarczyła nam zdjęcia niezwykłej urody. Tym razem jej łupem padł księżyc Saturna o nazwie Mimas. Ma on średnicę 397 kilometrów i na prezentowanym zdjęciu został sfotografowany w świetle widzialnym z odległości 1.4 miliona kilometrów.