Świat nauki (archiwalne artykuły)

Osobliwa właściwość związana z zamarzaniem wody może znaleźć proste fizykochemiczne wyjaśnienie - informuje "New Scientist". Już Arystoteles opisał sprzeczną z intuicją właściwość wody - gorąca zamarza łatwiej niż zimna. Jednak rozgłos nadała temu zjawisku obserwacja skromnego ucznia - Tanzańczyka, Erasto Mpemby.
Belgia wybuduje pierwszą antarktyczną stację badawczą zasilaną wyłącznie przez odnawialne źródła energii. W stacji będą prowadzone badania dotyczące zmian ziemskiego klimatu.
Żaby potrafią trzymać się mokrych i śliskich
powierzchni dzięki nanotechnologicznej budowie swojej skóry - informuje pismo "Interface".
Rzadki odcisk stopy prymitywnego prehistorycznego człowieka został odkryty w pobliżu wioski Shangping w prowincji Jiangxi, w południowo-wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy People's Daily. Odcisk został znaleziony na dużym kawałku miki, minerału skałotwórczego. Jego długość wynosi 28 cm, a szerokość w palcach 8 cm, w części środkowej 9 cm, oraz 8 cm w pięcie. Zdaniem naukowców, odcisk ten pozostawił osobnik w trakcie marszu.
Stosowane w kryminalistyce metody rekonstrukcji głosu pozwoliły japońskiemu badaczowi ustalić, jakim głosem mogłaby mówić Mona Liza.Na co dzień pomagający w śledztwach kryminalnych Dr Matsumi
Suzuki z Japońskiego Laboratorium Akustyki ustalił, jak mógłby brzmieć głos Mony Lizy.
Kamienne narzędzia mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia "hobbitów" z Flores, małych istot, których szczątki znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, uważają naukowcy z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Nature".
Około 49 mln lat temu Arktyka miała klimat subtropikalny, była zielona, a wodne paprocie porastały słodkie, powierzchniowe wody jej morza - potwierdziły najnowsze badania. O wynikach badań prahistorii środowiska Arktyki piszą w najnowszym "Nature" trzy zespoły naukowców.
Testosteron pomaga samcom niektórych gatunków ptaków śpiewających zmienić się w prawdziwych ptasich "macho" - odkryli amerykańcy biolodzy. Dodatkowa dawka hormonu sprawia, że ptaki stają się bardziej aktywne oraz atrakcyjniejsze dla partnerek, ale taki tryb życia szybko negatywnie odbija się na ich zdrowiu.
archeolodzy odkopali na terenie Rzymu dobrze zachowany szkielet kobiety, która żyła 3 tys. lat temu. To cenne znalezisko - czytamy w serwisie BBC News - jest aż o 300 lat starsze niż Rzym (tradycyjnie przyjmowana data założenia Rzymu to 753 r. p.n.e.).
Firma BenQ, wiodący producent urządzeń cyfrowych dla domu, poinformował o wprowadzeniu na polski rynek projektora W100. Nowy model projektora dedykowany jest dla kina domowego przede wszystkim dla wszystkich zwolenników oglądania filmów i programów TV na szerokim ekranie, którego nie jest w stanie zapewnić żaden obecnie produkowany telewizor LCD.
Nietypowa aktywność okolic biegunowych Enceladusa może być wytłumaczona, jeśli założymy, że położenie równika i biegunów tego księżyca uległo wyraźnym zmianom w ostatnim czasie - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
To, że ludzie różnią się pod względem seksualności i libido zależy od różnic w genach - wynika z artykułu zamieszczonego w piśmie "Molecular Psychiatry". Badacze z Izraela wykazali, że warianty ważnego genu wpływają bądź wzmacniająco, bądź hamująco na nasz popęd płciowy.
Największa w Chinach, i trzecia pod względem długości rzeka na świecie, Jangcy jest już tak brudna, że niedługo trudno z niej będzie pozyskiwać wodę pitną - alarmują chińscy eksperci.
Cząsteczkę, która bierze udział w powstawaniu połączenia półkul mózgu potrzebnego im do wzajemnej komunikacji, zidentyfikowali badacze z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza majowe wydanie pisma "Journal of Neuroscience".
Angielski okręt wojenny z XVII wieku, którego wrak odkryty został w Zatoce Pevensey u wybrzeży angielskiego Wschodniego Sussex, to najprawdopodobniej pozostałość 70-działowego okrętu "Resolution", zatopionego w 1703 roku - donosi serwis internetowy BBC News.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności