Świat nauki (archiwalne artykuły)

Udomowienie psów sprawiło, że w ich DNA zaczęły gromadzić się mutacje, które normalnie byłyby eliminowane w dzikiej populacji. Dzięki nim dużo łatwiej można było kształtować psie rasy - wskazują szwedzko-irlandzkie badania. Informację na ten temat zamieszcza tygodnik "New Scientist".
Chińscy archeolodzy odkryli dowody, że przy budowie słynnego mauzoleum Armii z Terakoty, miejsca spoczynku pierwszego cesarza Chin, który zmarł ponad 2200 lat temu, pracowali także obcokrajowcy - donosi serwis internetowy Guardian UK.
Epson przedstawia EMP-S4, wszechstronny projektor 3LCD przeznaczony do biur i sal wykładowych, który zapewnia większą jasność i ulepszoną jakość obrazu w przystępnej cenie.
Monitory ciekłokrystaliczne (LCD) wypierają kineskopowe (CRT). W 2006 roku LCD stanowić będą 69 proc. wszystkich sprzedanych na świecie monitorów - twierdzą analitycy, cytowani w portalu informatycznym EETimes
Do uformowania wielkich wapiennych słupów w jeziorze Wan we wschodniej Turcji przyczyniły się drobnoustroje sinice i inne bakterie - dowodzą badania opublikowane w prestiżowym amerykańskim periodyku naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Misja NASA, oznaczona STS-121, będzie też ostatnią z dwóch tzw. misji testowych NASA. Pierwsza z nich odbyła się w lipcu 2005 r.
Ich celem jest sprawdzenie stanu wahadłowców i przetestowanie procedur naprawczych oraz efektów modernizacji promów.
Podczas prac budowlanych prowadzonych na jarosławskiej starówce natrafiono na obszerne fragmenty dawnych murów obronnych miasta - poinformowała PAP inspektor ds. zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu Małgorzata Schild.
Rozwijanie produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce jako surowca dla sektora biopaliw, później jako komponentów pasz, a na końcu - na potrzeby przemysłu spożywczego, zaproponowano na wtorkowej konferencji popularnonaukowej w Sejmie.
Każdy może mieć wkład w walkę z globalnym ociepleniem - przekonywali we wtorek w Warszawie ekolodzy z WWF Polska. Jak walczyć? Tego można się dowiedzieć dzięki "Mapie świata 2050", dostępnej od 27 czerwca. Pokazuje ona przyszły wpływ ocieplenia na różne miejsca na Ziemi.
Prawie 430 tysięcy internautów zajrzało od wiosny do gniazda bocianiej pary i jej potomstwa, mieszkających na kominie nieczynnej kotłowni urzędu gminy w Przygodzicach (Wielkopolska).
Egipscy archeolodzy odkryli dwa starożytne sarkofagi w pobliżu piramid w Gizie. O odkryciu poinformowała Rada Najwyższa ds. Starożytności Egiptu.
Dostępne są już w Polsce dwa nowe projektory BenQ PB8253 i PB8263. Obydwa mają rozdzielczość XGA (1024x768), kontrast 2.000:1 oraz żywotność lampy 2.000 godzin w trybie normalnym i 3.000 w ekonomicznym, mają wagę 3,6 kg. Projektory różnią się jasnością model PB8253 ma 3500 ANSI lumenów, a PB8263 – 4000 ANSI lumenów.
Na polskim rynku dostępna jest już miniaturowa kamera cyfrowa SANYO VPC-HD1, umożliwiająca rejestrację sekwencji video (MPEG-4) w rozdzielczości HD (1280x720), dźwięk rejestrowany jest w formacie 16-bit stereo. Kamera wyposażona jest w 10x zoom optyczny i może rejestrować nieruchome zdjęcia 5 Mpix.
Znalezione niedawno Chinach wyjątkowo dobrze zachowane szczątki ptaka sprzed 110 mln lat wspierają teorię głoszącą, że współczesne ptaki ewoluowały najprawdopodobniej w środowisku wodnym. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze pisma "Science".
Rozerwana przez Drogę Mleczną stara gromada kulista tworzy obecnie na niebie smugę gwiazd długą na 30 tysięcy lat świetlnych - poinformowali astronomowie na zjeździe American Astronomical Society, odbywającym się w Calgary.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności