Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy pobudza część kory mózgowej, do której przylega podczas rozmowy - donoszą włoscy naukowcy na łamach czasopisma "Annals of Neurology". Odkrycie to jest istotne zwłaszcza ze względu na potencjalny wpływ tego zjawiska na chorych na padaczkę i inne choroby neurologiczne.
Znaleziona w Hiszpanii skamieniałość może reprezentować najmłodszego, wspólnego przodka wszystkich współczesnych orangutanów, szympansów, goryli oraz ludzi - ogłoszono w "Science".
Dwa nowe księżyce Plutona nazywają się Nyx i Hydra - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Na początku listopada 2005 roku NASA poinformowała, że przy pomocy Teleskopu Hubble'a udało się odkryć dwa nowe księżyce Plutona.
Książka "Pozostał po nich ślad..." ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Historyk muzeum Adam Cyra przybliża w niej historię bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, w niemieckim obozie Auschwitz.
Odtwarzacz łączy małe wymiary , super wzornictwo i dużą pojemność z możliwością odtwarzania muzyki, filmów, przeglądania zdjęć i słuchania radia UKF
Geny, które są odpowiedzialne za rozmiar i stopień złożoności naszego mózgu, ewoluowały o wiele szybciej niż odpowiednie geny u nie-człekokształtnych małp i innych ssaków - donosi nowy numer "Cell".
Puszczanie kaczek na wodzie jest zabawą powszechnie znaną. Niełatwo jednak zostać w niej mistrzem i zbliżyć się do rekordu, czyli 38 odbić kamienia od tafli wody. Być może pomogą w tym najnowsze badania naukowe, o których informuje "Nature".
Na pograniczu woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego rozpoczęła się akcja obrączkowania młodych rybołowów. Z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że w Polsce od kilku lat populacja lęgowa tych ptaków drapieżnych sukcesywnie maleje - poinformował PAP ornitolog Adam Mrugasiewicz, członek Komitetu Ochrony Orłów.
Mrówki pustynne mają wewnętrzny licznik, który pozwala im oceniać pokonywane odległości na podstawie liczby wykonanych kroków - wskazują niemieckie badania. Te pracowite owady wykorzystują swój wewnętrzny pedometr, by znaleźć powrotną drogę do gniazda z wyprawy po jedzenie.
Chińscy archeolodzy są przekonani, że prehistoryczne artefakty wydobyte przez nich na różnych stanowiskach wzdłuż linii kolejowej Qinghai-Tybet dowodzą działalności człowieka na tych terenach od co najmniej 30 000 lat - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Potrzeba mniej niż 1 sekundy, by laserowy system kontroli jakości nowo wyprodukowanych opon samochodowych przeanalizował powierzchnię opony i wykrył ewentualne uchybienia produkcyjne mogące zagrażać bezpiecznemu użytkowaniu opon, informuje "Optics&Laser Europe".
Lipiec to doskonały czas na podziwianie meteorów. Swoją aktywność rozpoczynają Perseidy, Pegazydy, Aquarydy, Capricornidy, a także inne, słabiej poznane, roje meteorów.
Władze ignorowały żądania robotników i lekceważyły informacje na temat nastrojów wśród mieszkańców miasta w 1956 roku - wynika z referatów naukowców wygłoszonych na konferencji "Poznański Czerwiec 1956. uwarunkowania - przebieg - konsekwencje"
Upodobanie do mięsa i ryb dziedziczymy, natomiast skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - poinformowali naukowcy w internetowej wersji "Journal of Physiology and Behaviour".
Fundusze ekologiczne wspierające inwestycje w ochronie środowiska w Polsce działają bardzo dobrze, niepokojący jest jednak fakt, że od końca lat 90. spada zainteresowanie inwestorów tą dziedziną gospodarki - uważa prof. Tomasz Żylicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności