Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pary krzemu mogą się zachowywać w sposób odpowiadający opisom piorunów kulistych -informuje "New Scientist". Pioruny kuliste to tajemnicze zjawisko, obserwowane niekiedy podczas burz z piorunami. Ogniste kule, istniejące przez kilka sekund do kilku minut, potrafią się przemieszczać, odbijać od przedmiotów, a także wybuchać z wielką siłą.
Obrońcy przyrody w Republice Afryki Południowej postanowili wypuścić na wolność kilkadziesiąt młodych pingwinów przylądkowych, porzuconych przez rodziców i wychowanych przez ludzi.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, niektóre ssaki potrafią korzystać ze swojego węchu także pod wodą - informuje "Nature". Należą do nich kret gwiazdonos i jeden z gatunków ryjówek.
W Ptolemais w Libii polscy archeolodzy odkryli ważący około 12,5 kg skarb rzymskich monet z II i III w. Kontekst niecodziennego znaleziska pozwolił ustalić prawdopodobną datę trzęsienia ziemi, które dotknęło Cyrenajkę w III w. n.e.
Ferrari P4/5 zaprojektowane przez legendarne włoskie studio projektanckie Pininfarina, wzbogacone zostało o zestaw świecących diod, które idealnie wkomponowane w przednie reflektory uszlachetniły linię auta, pełniąc jednocześnie rolę świateł dziennych - donosi serwis prasowy firmy "OSRAM".
Odkrycie zasypanych kraterów uderzeniowych na północnej półkuli Marsa, wskazuje, że obie półkule Czerwonej Planety mają podobny wiek - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) zrealizowało projekt Auschwitz-memento - multimedialne archiwum. Wiceprezes stowarzyszenia, Bogdan Wasztyl, poinformował, że na nośnikach cyfrowych zostało zarejestrowanych 45 relacji byłych więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz. Część z nich została udostępnione w internecie.
Mutacje genetyczne, odpowiadające za drobne zmiany w receptorach komórek sercowych powodują, że pacjenci z niewydolnością serca różnie reagują na leki przeciwko tej chorobie - donoszą naukowcy na łamach styczniowego numeru "Journal of Clinical Investigation".
Z powodu działalności człowieka, głównie przełowienia i hałasu robionego przez łodzie, delfiny rzeczne występujące endemicznie w chińskiej Jangcy, praktycznie całkiem już wyginęły - alarmują na stronach serwisu internetowego "Nature" naukowcy zajmujący się pracami na rzecz bioróżnorodności tej rzeki.
Piekielne warunki na aktywnym wulkanicznie dnie morza nie przeszkadzają rybom z nowo odkrytego gatunku, należącego do rodziny płastug.
Odkrycie kolejnego grobu dziecięcego z okresu górnego paleolitu na terenie Dolnej Austrii może zmienić dotychczasowe teorie o braku szacunku dla zwłok dzieci w tym okresie - informuje serwis internetowy "Science Live".
42-letni Volkswagen Transporter, zwany popularnie "hippy busem", stał się pierwszym na świecie pojazdem samochodowym, którego wszystkie elementy świecące, w tym lampy drogowe, zostały wykonane w technologii świecących diod LED (ang. light emitting diodes) - informuje "Compound Semiconductor".
Po raz pierwszy w dziejach badań paleontologicznych naukowcy natrafili na skamieniałość dwugłowej jaszczurki z rzadką anomalią rozszczepienia kręgosłupa - donosi "New Scientist". Okaz jest dobrze zachowany, pochodzi z chińskiej formacji skalnej Yixian z dolnej kredy sprzed 120 mln lat. Szkielet należał do wodnej jaszczurki. Zdaniem naukowców, jest najwcześniejszym znanym przykładem anomalii rozwojowej polegającej na rozwidleniu kręgosłupa.
Spowodowany przez człowieka wzrost emisji dwutlenku węgla sprawia, że cieńsza staje się zewnętrzna warstwa atmosfery Ziemi. W związku z tym łatwiej jest utrzymać na miejscu stację kosmiczną, ale jednocześnie wydłuża się życie kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi - ogłosili naukowcy.
"Szczyt Krzywej Wieży od pionu dzieli 146,171 cm. To jest stan mniej więcej zgodny z wykazanym w ostatniej inwentaryzacji sprzed 30 laty" - poinformował Lech Narębski, miejski konserwator zabytków.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności