Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy z Japonii odkryli, że jeden z wariantów genu GDF5 jest związany z ryzykiem zachorowania na zapalenie kości i stawów - informuje elektroniczna wersja pisma "Nature Genetics".
Fizycy przyjrzeli się ostatnio jednemu z nierozwiązanych problemów współczesnej fizyki, przepływom turbulentnym. Ich badania mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji silników, samochodów, samolotów czy okrętów podwodnych - informuje "Physical Review Letters".
W wodach antarktycznych złowiono gigantyczną kałamarnicę ważącą aż 495 kilogramów. To światowy rekord - informuje w czwartek w internetowym wydaniu australijski dziennik "Age".
Dzięki wyspecjalizowanym neuronom latające owady potrafią unikać kolizji. Poznanie tego mechanizmu może pozwolić na stworzenie nowej generacji latających robotów - informuje pismo "Current Biology."
Ludzkie siedlisko zamieszkałe 7000 lat temu zostało odsłonięte w środkowo-wschodnich Niemczech, stanowiąc pierwsze tego typu odkrycie w Europie Zachodniej - donosi serwis internetowy Spiegel.
Można uniknąć wielu stłuczek samochodów jadących tym samym pasem, jeśli światła hamowania będą informować nie tylko o fakcie hamowania, ale i o tym, jak gwałtownie się hamuje. Prosty system, który to umożliwia, opisano w najnowszym "New Scientist".
W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.
Nowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery CCD - Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) zainstalowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a - ukazuje mgławicę planetarną NGC 2440 w pełnej okazałości. Mgławica ta powstała po odrzuceniu zewnętrznych warstw przez gwiazdę o masie zbliżonej do masy naszego Słońca.
Niedobory białka zapisanego w genie na ludzkim chromosomie 7 mogą predysponować do autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu, wynika z najnowszych japońskich badań. Artykuł na ten temat zamiesza pismo "Journal of Clinical Investigation".
Badania przeprowadzone na University of Utah dowodzą że daleka podczerwień - ostatnia nie wykorzystana część promieniowania elektromagnetycznego - może posłużyć do szybszej komunikacji bezprzewodowej oraz do wykrywania ładunków wybuchowych i broni biologicznej - informuje tygodnik "Nature".
Wielu wielkim rzekom grozi wyschnięcie z powodu zmiany klimatu oraz budowy tam i zapór. Wpłynie to negatywnie na zasoby świeżej wody i zagrozi formom życia w morzach - poinformowała międzynarodowa organizacja ochrony przyrody WWF.
Szczury potrafią poruszać wąsami po obu stronach głowy zupełnie niezależnie od siebie, dzięki czemu sprawnie znajdują kierunek w ciemności - informuje serwis "New Scientist".
Archeolodzy odkryli na południowych przedmieściach Aten rozległe ruiny, pochodzące z IV lub V w. p.n.e. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury Grecji, na odkrytym stanowisku, będącym najprawdopodobniej starożytnym rynkiem, prowadzono w przeszłości aktywną działalność handlową i religijną.
Duńscy naukowcy rozwiązali problem uzależnienia robotów od źródeł energii. Chcą, by automaty wzajemnie ładowały swoje baterie i pomagały sobie w potrzebie - donosi najnowszy numer tygodnika "New Scientist".
Szczątki małych dinozaurów, który przed zimnem chroniły się w wykopanej przez siebie jamie, znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że dinozaury mogły wykorzystywać o wiele bardziej zróżnicowane siedliska, niż dotąd sądzono - informuje agencja Agence France-Presse oraz serwis "News in Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności