
Astronomowie z zespołu prowadzonego przez Uniwersytet Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych znaleźli "embrion" gwiazdy, która kiedyś może stać się obiektem dokładnie takim, jak Słońce.

Naukowcy odkryli gen, który predysponuje do zachorowania na osteoporozę - informuje elektroniczna wersja pisma "Genome Research". W badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy wykazali, że gen o nazwie DARC negatywnie reguluje gęstość kości. Osteoporoza jest chorobą tkanki kostnej, powoduje jej osłabienie, przez co sprawia, że kości ulegają złamaniom dużo łatwiej niż u osoby zdrowej.

Ponad połowa dziko rosnących na świecie gatunków magnolii wyginie w związku z ingerencją człowieka w ich środowisko - ostrzegają botanicy. Czerwoną Księgę Roślin Magnoliowatych - dokument mówiący o zagrożeniach tej grupy roślin - opublikowały organizacje botaniczne Botanic Gardens Conservation International (BGCI) oraz Fauna and Flora International (FFI).

Naukowcy z Iowa State University i University of Cambridge odkryli, że szympansy potrafią używać narzędzi do polowania na inne ssaki - donosi internetowa wersja magazynu " Current Biology".

Meksykańscy archeolodzy odkryli ponad 100 ludzkich ciał w 29 różnych grobowcach sprzed około 2000 lat w stanie Nayarit w środkowo-zachodnim Meksyku - donosi serwis internetowy El Universal.

Ponad 2400 kolorowych świecących diod wykorzystano po raz pierwszy do ozdobienia fasady centrum handlowego. Dzięki zastosowaniu diod LED (ang. light emitting diode) projektanci zyskali nie tylko bardzo trwały, ekologiczny materiał oświetleniowy, ale również doskonały interaktywny element dekoracyjny - informuje serwis internetowy firmy OSRAM.

Znalezione w Chinach prehistoryczne szczątki człowieka współczesnego sprzed około 40 tys. lat pozwalają sądzić, że teoria wyjścia ludzi współczesnych z Afryki może być bardziej złożona niż sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Nowe obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazują, że pył zgromadzony wokół martwej gwiazdy w centrum mgławicy Helisa (Ślimak), powstaje podczas zderzeń komet, które przetrwały jej wybuch. Wyniki badań astronomów zostaną opublikowane w czasopiśmie "Astrophysical
Journal Letters".

Jeden z najczęściej dziedziczonych defektów w genie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu - zaobserwowali naukowcy z Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neurology"

Fullereny, najpóźniej odkryta alotropowa forma węgla, nie ma tak negatywnego wpływu na mikroorganizmy, jak dotąd sądzono. Testy przeprowadzono na zasiedlonej przez typowe gruntowe mikroorganizmy "naturalnej" próbce gruntu, którą zanieczyszczono fullerenami - donosi "Environmental Science & Technology".

Bardziej okazałe narządy płciowe są atutem w przypadku szczurów i drapieżników, ale nie u nietoperzy ani naczelnych -informuje "New Scientist."

Archeolodzy odkryli ślady rzymskiej osady sprzed 2000 lat u stóp neolitycznego kopca, liczącego 5000 lat, w Wiltshire koło Avebury w południowej Anglii - donosi serwis internetowy BBC News. Mierzący około 43 metrów wysokości kopiec Silbury Hill jest jednym z największych prehistorycznych monumentów w Europie.

Moduł zbudowany na bazie LED-ów (ang. light emitting diode) świeci tak intensywnym zimno-niebieskim światłem jak popularna żarówka halogenowa o mocy 50W. Nowy element świecący pobił rekord intensywności świecenia LED-ów, czyli 1000 lumenów - informuje biuro prasowe OSRAM Opto Semiconductors.

Masowe wymieranie dinozaurów około 65 mln lat temu nie miało większego znaczenia dla ewolucyjnego sukcesu ssaków. Wielka różnorodność biologiczna ssaków zaczęła się tworzyć dopiero około 10-15 mln lat po zniknięciu dinozaurów - czytamy w najnowszym "Nature".

Zdjęcia wykonane przez kamerę o wysokiej rozdzielczości, znajdującą się na pokładzie pojazdu Mars Reconnaisance Orbiter, dostarczyła nowych dowodów na istnienie wody na Czerwonej Planecie - informuje w swoim ostatnim wydaniu tygodnik "Science".