
Jak dowodzą ostatnie badania genetyczne, starożytni Meksykanie, mieszkańcy miasta Teotihuacan, sprowadzali jeńców przeznaczonych do złożenia w ofierze z odległych stron Ameryki Środkowej.

Co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych i wszystkie przedsiębiorstwa w województwie małopolskim będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu w 2012 roku - zakłada projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS), współfinansowany ze środków unijnych. Całkowita wartość przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln euro.

Kometa Lovejoy (C/2007 E2) od momentu odkrycia okazała się obiektem ciekawym. Jest bowiem pierwszym ciałem tego typu odkrytym przy pomocy amatorskiego aparatu cyfrowego. Dokonał tego Terry Lovejoy z Queensland w Australii uwieczniając kometę przy pomocy swojego Canona 350D.

Od pewnego czasu mamy przyjemność być portalem, na którym swoją ofertę promuje nowa internetowa czytelnia
www.ibuk.pl.
Jako, że wspieramy nowe i ciekawe produkty, przekazujemy Państwu opinie i fragmenty listów na temat korzystania z
ibuka:

Odmiana genu CDKAL1, którego funkcja na razie nie została poznana, podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wykazały najnowsze międzynarodowe badania. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".

Uprawy soi na terenach powstałych po wycince lasów deszczowych Amazonii przyczyniają się bardziej do zmian klimatu, niż pastwiska, gdyż drastycznie redukują ilość opadów - informuje najnowsze wydanie tygodnia "New Scientist".

Rosyjscy biolodzy morscy tresują foki, by wykorzystać je do ochrony rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".

Drogę rzymską, magazyn z amforami oraz kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy w czasie ostatnich wykopalisk w miejscowości Risan w Czarnogórze, na końcu Zatoki Kotorskiej, niedaleko brzegu Adriatyku.

Francuski superszybki pociąg TGV jechał z prędkością aż 574,8 km na godzinę, co jest nowym światowym rekordem w kategorii pociągów konwencjonalnych. Rezultat uzyskany przez TGV niewiele ustępuje absolutnemu rekordowi ustanowionemu przez japoński pociąg na poduszce magnetycznej, który w 2003 roku rozpędził się do 581 km na godzinę.

Jak badać geny sprzed tysięcy lat? Po co nam prehistoryczne nietoperze i jesiotry? Co to jest antyczne DNA? Na tego typu pytania próbowały odpowiedzieć dr Ana Stanković z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marta Gajewska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podczas niedawnej warszawskiej kawiarni naukowej.

Astronomowie odkryli najbardziej - jak dotąd - przypominającą Ziemię egzoplanetę, czyli planetę poza naszym Układem Słonecznym. Być może jest tam również woda - poinformowało European Southern Observatory.

Lek, który pozwala komórce pomimo mutacji wyprodukować prawidłowe białko, jest skuteczny w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a, na razie tylko u myszy - informują naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji tygodnika "Nature".

Na całym świecie maleje populacja żab. Z najnowszych badań wynika, że ubywa ich także w rejonach objętych ochroną - informuje tygodnik "PNAS".

Termity są tak blisko spokrewnione z karaczanami, że nie powinny być zaliczane do odrębnego rzędu - dowodzą badania opublikowane na łamach "Royal Society's Biology Letters".

Archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej egipskiej osady sprzed około 3500 lat, która została zniszczona najprawdopodobniej przez potężny wybuch wulkanu - donosi serwis internetowy National Geographic News.