Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zsekwencjonowali genom torbacza oposa krótkoogonowego - donosi
najnowszy numer tygodnika "Nature". Kerstin Lindblad-Toh wraz z kolegami z Broad Institute of MIT and Harvard zbadali genom oposa, niewielkiego szarego zwierzątka z krótkim ogonem, podobnego do szczura.
Żyjąca w Bieszczadach, największa w Polsce populacja niedźwiedzi, nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami. Szacuje się, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim przebywa ponad 110 tych drapieżników.
Jedno z podstawowych praw ewolucji, mówiące o nieodwracalności ewolucyjnych zmian, zostało złamane przez morskie małże - informuje kwietniowy numer "Biological Bulletin".
Zespół archeologów odkrył w północnych Czechach pozostałości ludzkich siedzib sprzed 6500 lat - donosi serwis internetowy The Prague Post. Odkrycia dokonano w trakcie rutynowych prac wykopaliskowych, prowadzonych w okolicach miasteczka Prisovice, położonego w odległości około 50 km od Pragi.
Modyfikując skład chemiczny fosforyzującego organicznego związku wykorzystywanego przy konstrukcji świecących organicznych diod (OLED-ów) można zmieniać kolor, w jakim świeci utworzona w ten sposób dioda.
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych instrumentów obserwacyjnych, Kosmiczny Teleskop Hubble'a, należący do dwóch największych agencji kosmicznych na świecie, amerykańskiej NASA i europejskiej ESA, obchodzi właśnie swoje 17. urodziny.
Udało się zidentyfikować gen, dzięki któremu jedwabniki wytwarzają naturalnie żółty jedwab - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences." Wytwarzane przez gąsienice jedwabnika jedwabne nici zawdzięczają swój kolor (biały, żółty, zielony lub różowy) barwnikom zawartym w liściach morwy.
Pozornie niewyczerpane zasoby mórz kurczą się, a ich biologiczna różnorodność maleje. Powinno temu zapobiec wprowadzenie odpowiednich regulacji oraz obszarów chronionych - mówili uczestnicy poświęconej zachowaniu bioróżnorodności mórz konferencji "Countdown 2010" w Berlinie.
Szpaki trzymane w komfortowych warunkach spodziewają się raczej smacznych robaków niż gorzkich niespodzianek - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Zespół Melissy Beteson z Newcastle University badał, w jaki sposób szpaki reagują na warunki bytowe, sprawdzając, na ile "optymistycznych" wyborów dokonywały te inteligentne ptaki.
Meksykańscy archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku szczątki dwóch kobiet i mężczyzny, pochodzące sprzed ponad 10 tys. lat.mNarodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku poinformował, że próbki z odnalezionych szczątków zostały zbadane w laboratoriach w Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku. Wszystkie zaangażowane laboratoria określiły wiek próbek na 10 000-14 500 lat.
Do syntezy supertwardego materiału, który byłby równie wytrzymały jak diament, nie potrzeba już ekstremalnych warunków, wystarczy zwykły piec oraz kilka dni czasu. Jest to przełom dla nauki, gdyż dotychczas materiały o podobnych do diamentu właściwościach do syntezy wymagały wyjątkowych warunków - wysokiej temperatury i bardzo wysokiego ciśnienia - informuje "Science".
Dwie sondy NASA pracujące w ramach programu STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) nadesłały pierwsze trójwymiarowe zdjęcia Słońca. Dzięki takiemu spojrzeniu na naszą dzienną gwiazdę astronomowie będą w stanie dużo lepiej poznać słoneczną fizykę oraz poprawić dokładność przewidywania kosmicznej pogody, która w istotny sposób wpływa na nasze życie na Ziemi.
Kolejny gen, który reguluje pracę zegara biologicznego ssaków, w tym także ludzi, zidentyfikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".
W ciągu dwunastu ostatnich lat na plażach w Wielkiej Brytanii prawie dwa razy wzrosła liczba śmieci i odpadków - wynika z badania za rok 2006 opublikowanego przez Towarzystwo Ochrony Morza (MCS).
Żółwie morskie są wierne nie tylko miejscom, gdzie co roku składają jaja, ale i terenom, gdzie żerują. Zawsze tam wracają, pokonując tysiące kilometrów - wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności