Świat nauki (archiwalne artykuły)

Tłumy Rzymian przychodziły do Koloseum, aby dla rozrywki podziwiać brutalne walki gladiatorów. Okazuje się jednak, że gladiatorzy podczas potyczek nie kierowali się wyłącznie chęcią zwycięstwa za wszelką cenę, ale przestrzegali ściśle ustalonego kodeksu walki - czytamy w najnowszym numerze pisma "New Scientist".
Kilka przedmiotów należących do więźniów znaleźli konserwatorzy podczas remontów w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Wśród nich jest między innymi para więźniarskich nauszników używanych zimą - powiedział w środę szef działu zbiorów w muzeum Igor Bartosik.
Antropolodzy zrekonstruują głowę błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia. Relikwiarz z czaszką błogosławionego Czesława, przechowywany w kościeledominikanów, uroczyście przekazano we wtorek wrocławskim antropologom.
Kobietom w Republice Rzymskiej zabraniano picia wina. „Ale dotyczyło to tylko temetum – czystego wina stosowanego w kulcie religijnym" – mówi Danuta Musiał, prof. z Zakładu Historii Starożytnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Pozostałe trunki, wina sztucznie preparowane, kobiety mogły pić" – dodaje.
Unikatowa anglosaksońska moneta dzięki British Museum powróci do Anglii. Muzeum odkupiło ten wyjątkowy przedmiot od amerykańskiego kolekcjonera za rekordową sumę 357 852 funtów(625,5 tys. dolarów).Jest to najwyższa cena jaką kiedykolwiek zapłacono za brytyjską monetę.
Spory o naturę kobiet, ich prawa i miejsce w
hierarchii społecznej toczyły się zawsze - od antyku po współczesność. W księgarniach ukazała się właśnie "Gorsza płeć" Marii Boguckiej - pierwsza polska synteza dziejów kobiet w Europie. W książce "Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po XXI wiek" Maria Bogucka, emerytowany profesor Instytutu Historii PAN, przygląda się roli i miejscu kobiety historii Europy od czasów najdawniejszych aż do początków XXI.
Kompleks nienaruszonych poniemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej został odkryty w Normandii, na północy Francji - poinformował w piątek sam odkrywca, Anglik Gary Stern.
Przez ponad 500 lat historycy uważali, iż ostatni władca Wikingów został pochowany obok swojej matki. Z ostatnio przeprowadzonej analizy DNA wynika jednak, że jest inaczej. Tajemniczą kobietą może być synowa króla.
Pismo Ludwika I z obietnicą oddania córki
Jadwigi za mąż Wilhelmowi Austriackiemu oraz odręczny rysunek króla Jana III Sobieskiego to niektóre z dokumentów prezentowanych od wtorku na najnowszej wystawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Przyczyną śmierci Napoleona był rak
żołądka. Potwierdza to odnaleziony ostatnio w prywatnych zbiorach dokument autorstwa jednego z angielskich lekarzy, którzy brali udział w autopsji ostatniego cesarza Francuzów - informuje serwis internetowy "BBC News".
W najnowszym "Nature" naukowcy prezentują sekwencję genomu szympansa i wyniki wstępnego porównania go z genomem ludzkim - to ostatni sukces w historii badań szympansów. Badania naukowe nad tymi małpami trwają już od ponad stulecia - czytamy w innej publikacji w tym tygodniku. Naukowiec Frans de Waal z Narodowego Centrum Badania Naczelnych Roberta M. Yerkesa w Atlancie dowodzi, że "im więcej dowiadywaliśmy się o szympansach, tym bardziej stawały się one do nas podobne".
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności