
Nieprzebyte puszcze w Szkocji, które zdaniem starożytnych autorów zagrodziły drogę Rzymianom, to fikcja mająca uchronić sławę niezwyciężonych legionów. W rzeczywistości Rzymianie zrezygnowali z podboju w obliczu oporu Piktów - informuje serwis internetowy "The Scotsman".

Rembrandt mógł być zezowaty. Tak twierdzą naukowcy amerykańscy, którzy analizowali autoportrety tego siedemnastowiecznego holenderskiego artysty - informuje serwis "News in Science".

Książka "Pozostał po nich ślad..." ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Historyk muzeum Adam Cyra przybliża w niej historię bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, w niemieckim obozie Auschwitz.

Władze ignorowały żądania robotników i lekceważyły informacje na temat nastrojów wśród mieszkańców miasta w 1956 roku - wynika z referatów naukowców wygłoszonych na konferencji "Poznański Czerwiec 1956. uwarunkowania - przebieg - konsekwencje"

Podczas prac budowlanych prowadzonych na jarosławskiej starówce natrafiono na obszerne fragmenty dawnych murów obronnych miasta - poinformowała PAP inspektor ds. zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu Małgorzata Schild.

Nieżyjący założyciel izraelskiej nacjonalistycznej prawicy Menachem Begin był bezpośrednio wmieszany w nieudaną próbę zamachu na kanclerza Niemiec Konrada Adenauera - pisze izraelski dziennik "Haarec".

Pięćdziesiąt manuskryptów i starodruków z historycznej biblioteki klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu obejrzeć można na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach. XV- i XVI-wieczne rękopisy z tej książnicy powstały w świętokrzyskim skryptorium - jednym z najstarszych na ziemiach polskich.

Sprzedane na czwartkowej aukcji Sotheby's w Paryżu listy francuskiego filozofa i pisarza Woltera (Voltaire'a) do rosyjskiej carycy Katarzyny II dotyczyły m.in. rozbiorów Polski
- podają brytyjskie dzienniki "The Times" i "The Independent".

Prawie wszystkie dawne klasztory fundowały sobie legendę o swoich początkach. "Mit fundacyjny opactwa na Świętym Krzyżu jest klasyczny, ale w Polsce - unikatowy" - powiedział na kieleckim seminarium "Z dziejów opactwa świętokrzyskiego" prof. Marek Derwich, mediewista z Uniwersytetu
Wrocławskiego, znawca monastycyzmu.

Mauzoleum Czyngis-chana w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na północy Chin. W weekendy odwiedza je ok. 20 tysięcy osób - podała agencja Xinhua (Sinhua).

Psałterz floriański, pochodzącą z przełomu XIV i XV wieku księgę zaliczaną do najcenniejszych zabytków kultury polskiej, można od soboty oglądać na wystawie w Bibliotece Narodowej (BN) na Placu Krasińskich w Warszawie. W piątkowej
inauguracji wystawy uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

W swojej wczesnej młodości Mars był planetą wilgotną, o umiarkowanym klimacie, co stwarzało warunki sprzyjające zaistnieniu życia w znanych nam formach. Opublikowane w piśmie "Science" wnioski na ten temat pochodzą z analiz minerałów obecnych na powierzchni tej planety.

Muzeum Powstania Warszawskiego buduje replikę bombowca Liberator B-24J, którego oryginał latał nad powstańczą Warszawą. Zgodnie z planami władz muzeum, gotowa kopia stanie w jednej z hal 3 maja tego roku.

Pekin, niegdyś bajeczne miasto cesarskich Chin, zażarcie stara się przybrać nowoczesny wygląd przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku. Dźwigi i betoniarki pracują pełną parą, aby wybudować stadiony, baseny, sale lekkoatletyczne i boiska.

Niemiecki rząd przeznaczył 300 tys. euro na tegoroczną działalność europejskiej sieci "Pamięć i Solidarność", której zadaniem jest badanie i upowszechnianie historii Europy
Środkowowschodniej w XX wieku, w tym dziejów totalitarnych dyktatur, ucieczek, wysiedleń i migracji podczas II wojny światowej.