Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dzięki obserwacjom satelity rentgenowskiego NASA o nazwie Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE), udało się dokładnie wyznaczyć masę czarnej dziury w układzie Cygnus X-1 - informuje NASA.
Udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za skłonność do otosklerozy, która jest najczęstszą przyczyną głuchoty wśród ludzi rasy białej - poinformowano podczas konferencji European Society of Human Genetics.
Nielegalny wyrąb lasów może zniszczyć w ciągu najbliższych 10 lat ostatnie ostoje orangutanów. Świat powinien włączyć się w pomoc dla Indonezji, by powstrzymać przemyt zarówno drewna, jak i małp - wynika raportu ONZ.
Zapłodnione komórki jajowe mogą być używane, podobnie jak dotychczas niezapłodnione, do eksperymentów mających na celu uzyskanie linii embrionalnych komórek macierzystych (ES) oraz klonowania zwierząt - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Archeolodzy odkryli w południowej Serbii ruiny chrześcijańskiego kościoła z IV wieku - donosi serwis internetowy Middle East Times. Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem Gordany Jeremic na stanowisku Mediana w pobliżu miasta Nisz.
Airbus poinformował o przyjęciu zamówienia na największy na świecie samolot pasażerski A380 od klienta, który potrzebuje takiej maszyny na prywatny użytek. Samolot otrzyma najprawdopodobniej dodatkowe, niestandardowe wyposażenie.
Czaszkę najstarszego znanego przodka pandy wielkiej po raz pierwszy znaleziono w Chinach. Ailuropoda microta był podobny do swojego współczesnego kuzyna, choć sporo od niego mniejszy. Podobnie jak on, żywił się bambusem - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Za pomocą Teleskopu Hubble'a astronomowie znaleźli pierścień ciemnej materii, który powstał podczas zderzenia dwóch masywnych gromad galaktyk - informuje NASA.
W Dubinkach, miejscowości odległej o 50 km od Wilna, znaleziono szczątki rodziny Radziwiłłów. Potwierdziły to badania DNA wykonane przez polskich i litewskich specjalistów.
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do zniknięcia 24 indonezyjskich wysp, które znalazły się pod wodą w wyniku niszczącej środowisko działalności człowieka i zjawisk naturalnych - poinformowały źródła w ministerstwie ds. zasobów morza i rybołówstwa w Dżakarcie.
Odkrycie genu odpowiedzialnego za pomarańczowy kolor naturalnej odmiany kalafiora może doprowadzić do opracowania bardziej odżywczych roślin uprawnych - na przykład kukurydzy, ziemniaków ryżu, sorgo i pszenicy - informuje serwis internetowy Cornell University.
Z wnętrza wraku XIII-wiecznego statku zatopionego na Morzu Południowochińskim archeolodzy wydobyli tysiące fragmentów antycznej chińskiej ceramiki i porcelany - donosi serwis internetowy AHN.
Słynny mistyk i "cudotwórca" z dworu cara Mikołaja II Grigorij Rasputin zginął za sprawą spisku brytyjskiego rządu - taką treść mają mieć planowane w Rosji film i książka, o których pisze we wtorek dziennik "Daily Telegraph".
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali geny odpowiadające za wytwarzanie nici przez pająka - czarną wdowę. Ich zdaniem może to pomóc w opracowaniu na przykład bardzo wytrzymałych kamizelek kuloodpornych czy odzieży sportowej nowej generacji.
Pestycydy mogą zmniejszać plony roślin motylkowych, zamiast je zwiększać -informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności