
Rośliny posadzone w sąsiedztwie obcych osobników tego samego gatunku zaczynają z nimi silnie współzawodniczyć, natomiast w obecności rodzeństwa zachowują się bardziej zgodnie - odkryły badaczki kanadyjskie.

Archeolodzy odkryli na terenie Zamku Edynburg w stolicy Szkocji pozostałości fortyfikacji, pochodzących sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.

Rozciąganie molekularnych drutów zwiększa ich przewodnictwo elektryczne - informuje pismo "Chemical Communications". Odkrycie tego typu zjawiska jest bardzo istotne dla tworzenia podwalin nowoczesnej elektroniki, która zamiast tradycyjnych kabli stosować będzie ultracienkie molekularne druty.

Japońscy astronomowie po raz pierwszy wykryli obecność toru w gwieździe znajdującej się poza naszą Galaktyką. Gwiazda, którą badali astronomowie, to czerwony olbrzym o nazwie COS82, znajdujący się w jednej z karłowatych galaktyk widocznych w konstelacji Małej Niedźwiedzicy. Galaktyka jest odległa o 220 tysięcy lat świetlnych.

Międzynarodowa grupa naukowców na podstawie analiz próbek materiału genetycznego blisko 1000 kotów stworzyła drzewo genealogiczne tego gatunku. Dzięki temu możemy poznać kocich przodków aż do najstarszego z nich, dzikiego kota afrykańskiego, żyjącego w starożytnym Egipcie - informuje tygodnik "Science".

UNESCO po raz pierwszy skreśliło obiekt z listy światowego dziedzictwa przyrody. Stało się to na skutek decyzji Sułtanatu Omanu, który zmniejszył o 90 procent powierzchnię rezerwatu oryksów arabskich.

Fragment broni, używanej przez wielorybników w XIX w., znaleziono w olbrzymim wielorybie grelnandzkim, złowionym w maju u wybrzeży Alaski. Urzędnicy z Alaski i przyrodnicy nie wykluczają, że zwierzę żyło więcej niż wiek.

Nietknięty grób egipskiego dworzanina, który żył około 4 tys. lat temu, odkryli archeolodzy z Belgii. Poinformowało o tym egipskie ministerstwo kultury.

Naukowcy opracowali nową metodę przekształcania cukrów prostych - na przykład glukozy czy fruktozy - w 5-hydroksymetylofurfural (HMF), który może być wykorzystywany do wytwarzania różnego rodzaju chemikaliów - informuje "Science".

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Apostolosa Christou z Armagh Observatory w Wielkiej Brytanii zaobserwował przejście jednego z księżyców Urana na tle drugiego. Jest to pierwsza obserwacja tego typu.

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej wydał książkę na temat historii Polski i stosunków polsko-niemieckich, przeznaczoną, jako materiał uzupełniający do nauki historii w szkołach ponadpodstawowych w Niemczech - poinformował PAP przedstawiciel instytutu, dr Andrzej Kałuża.

Większość badanych osób wolało smak nowego rodzaju genetycznie modyfikowanych pomidorów niż zwykłych nie "poprawianych" warzyw - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Nature Biotechnology".

Chiny planują ogłoszenie moratorium na produkcję biopaliw ze zbóż i innych roślin; zalecają producentom przerzucenie się na uprawy dotąd mniej popularne w Chinach, np. sorgo - poinformowała chińska agencja Xinhua.

Naukowcy z Niemiec odkryli cząsteczkę kluczową w odczuwaniu przez zwierzęta bólu w niskiej temperaturze - informuje pismo "Nature".

Latem lawinowo rośnie liczba przypadków utraty danych z komputerów i innych nośników. Dane są niszczone w wyniku wyładowań atmosferycznych, wysokich temperatur czy zalania sprzętu, spowodowanego intensywnymi deszczami.