Świat nauki (archiwalne artykuły)

Znalezione niedawno Chinach wyjątkowo dobrze zachowane szczątki ptaka sprzed 110 mln lat wspierają teorię głoszącą, że współczesne ptaki ewoluowały najprawdopodobniej w środowisku wodnym. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze pisma "Science".
Naukowcom z Belgii i Francji udało się pozyskać DNA neandertalczyka, który żył 100 tys. lat temu. To najstarsze dotychczas znane ludzkie DNA. Informacja o odkryciu ukazała się w ostatnim "Current Biology".
Dziwnie ukształtowane twory, obecne w australijskich skałach, mają pochodzenie biologiczne - ustalili naukowcy publikujący w najnowszym "Nature". Tym samym liczące prawie 3,5 mld lat struktury byłyby najstarszym, skamieniałym dowodem życia na Ziemi.
Naukowcy odkryli na terenie północnych Niemiec nowy gatunek karłowatego dinozaura, który w okresie późnej jury zamieszkiwał jedną z wysp na obszarze dzisiejszej Europy. O znalezisku donoszą w nowym numerze tygodnika "Nature".
Figi człowiek uprawia już od prawie 114 wieków. Są one najstarszą udomowioną rośliną - czytamy w najnowszym numerze "Science". Początki rolnictwa mogą się wiązać z udomowieniem drzew figowych na Bliskim Wschodzie około 11 400 lat temu To około 5 tys. lat wcześniej, niż dotąd sądzono i mniej więcej tysiąc lat przed udomowieniem w tym rejonie pszenicy, jęczmienia oraz roślin strączkowych.
Kamienne narzędzia mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia "hobbitów" z Flores, małych istot, których szczątki znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, uważają naukowcy z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Nature".
Rybacy na Syberii natknęli się na niecodzienne znalezisko - kompletnie zachowany szkielet mamuta - informuje serwis BBC News. Szczątki odsłoniła cofająca się po powodzi woda w rejonie
Krasnojarska. Szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie - nienaruszone są kości kręgosłupa, czaszki, zęby oraz kły. Jak szacują naukowcy, zwierzę mogło przeżyć ok. 50 lat.
Za wymarcie mamutów i wielu innych gatunków zwierząt ponad 10 tysięcy lat temu odpowiedzialne są zmiany klimatyczne, nie zaś polowania urządzane przez ludzi - uważa amerykański naukowiec na łamach ostatniego "Nature".
Paleontolodzy donoszą o nowym odkryciu skamieniałości dinozaurów. Szczątki pradawnego gada znaleziono na rekordowej głębokości ponad 2,2 tys. metrów pod dnem Morza Północnego - czytamy w serwisie "EurekAlert".
Węże w swojej obecnej, beznogiej postaci, wyewoluowały na lądzie, a nie "wyszły" z morza, jak podejrzewali niektórzy naukowcy. Przemawia za tym opisana w najnowszym numerze "Nature" skamieniałość.
Dinozaury z gatunku Mapusaurus roseae, należące do największych mięsożernych gadów kopalnych, wielkością dorównujące Tyranozaurom, mogły polować w grupach. Wskazuje na to znalezisko skamieniałości kilku takich zwierząt - ogłosili eksperci z Argentyny w piśmie "Geodiversitas".
Mrówki pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono - ok. 140-168 mln lat temu. O odkryciu naukowców z Uniwersytetu Harwardzkiego informuje serwis naukowy "EurekAlert"
Niektóre grupy pingwinów zdołały przetrwać tzw. masowe wymieranie, które 65 mln lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów. Świadczą o tym analizy najstarszych na świecie, nowozelandzkich skamieniałości tych ptaków - informuje serwis "News in Science".
Skamieniałość ryby o cechach upodabniających ją do współczesnych czworonożnych płazów znaleziono w Kanadzie. Odkrycie jest doskonałym przykładem formy przejściowej pomiędzy rybami a kręgowcami lądowymi - informuje najnowsze "Nature"
Większość wymierań masowych spowodowały nie gwałtowne katastrofy, takie jak upadek asteroidu, lecz stopniowe zmiany klimatu - mówił amerykański paleontolog na zorganizowanej przez NASA konferencji Astrobiology Science Conference 2006 w Waszyngtonie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności