
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".

Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć gen sprzed pół miliarda lat, na podstawie dwóch genów, pochodzących od tego prastarego genu - informuje pismo "Developmental Cell".

Inne geny mogą odpowiadać za predyspozycje do autyzmu u chłopców, inne u dziewczynek - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Autorzy pracy, którą publikuje pismo "Molecular Psychiatry" liczą, że ich odkrycie ułatwi poznanie biologicznego podłoża autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu.

Zmiana działania tylko jednego enzymu w procesie powstawania mikroRNA (miRNA) może zapobiec błędnej regulacji produkcji miRNA w komórkach nowotworowych - donosi pismo "Genes & Development".

Im więcej dana osoba posiada krewnych uzależnionych od alkoholu, tym więcej alkoholu musi spożyć, by się upić - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszczony na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" potwierdza wpływ czynników genetycznych na predyspozycje do alkoholizmu.

Plemniki wyhodowane z zarodkowych komórek macierzystych mogą dać początek nowemu życiu - wykazały badania niemiecko-brytyjskie. Wykorzystując te plemniki naukowcy po raz pierwszy uzyskali potomstwo mysie: siedem noworodków, z których 6 osiągnęło dorosłość - informuje pismo "Developmental Cell".

Zaobserwowaliśmy uderzające i mierzalne różnice między obu płciami w sposobie ekspresji ponad połowy genów - oznajmił amerykański profesor patologii, dr Thomas Drake. Okazało się, że tysiące genów obecnych w tych samych organach zachowuje się odmiennie w zależności od tego czy organizm jest męski, czy żeński.

Gen, który decyduje o długości snu, znaleźli naukowcy z USA w badaniach na muszce owocowej. Autorzy pracy na łamach tygodnika "Nature" żywią nadzieję, że w przyszłości ich odkrycie zaowocuje nowymi metodami leczenia zaburzeń snu u ludzi.

Mutacja w genie regulującym proces dojrzewania spermy powoduje, że samce myszy produkujące normalne ilości plemników nie mogą mieć potomstwa - zaobserwowali naukowcy z USA.

Rośliny mogą dziedziczyć po "dziadkach" kopie genów, których nie posiadają ich rodzice - tego zaskakującego odkrycia, które obala panujące dogmaty na temat dziedziczenia, dokonali badacze amerykańscy.

Kobiety palące w ciąży narażają swoje dzieci na zmiany genetyczne sprzyjające nowotworom krwi - wskazują wstępne wyniki hiszpańskich badań.

Mutacje genetyczne, które podnoszą ryzyko raka płuc u osób niepalących, udało się po raz pierwszy wykryć badaczom z USA. Artykuły na ten temat ukazały się na łamach dwóch pism - "Journal of the National Cancer Institute" oraz "Cancer Research".

Zbyt duża aktywność jednego genu prowadzi do patologicznych zmian w skórze, powodując wypadanie włosów i nadprodukcję łoju - wynika z najnowszych amerykańskich badań.

Geny specyficzne dla ludzkiej komórki jajowej udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Poznanie funkcji tych genów może zaowocować nowymi metodami leczenia wielu schorzeń - od bezpłodności po choroby degeneracyjne, podkreślają autorzy artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Nowa metoda punktowej mutacji kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) pozwala na zmianę zasady azotowej w inną, za pomocą krótkiego zmodyfikowanego łańcucha DNA, światła i ciepła.