
Naukowcy z Indii określili wiek przypadkowego znaleziska, jakim był przypadkowo odnaleziony w ziemi zestaw miedzianych przedmiotów, na blisko 4000 lat. Odkryli też nowe stanowisko archeologiczne - donosi indyjski serwis internetowy The Economic Times.

Współpraca chemików z przemysłem perfumeryjnym zaowocowała nowym, rewolucyjnym systemem powolnego uwalnianie zapachu z perfum. Skład nowoczesnych perfum umożliwia syntezę chemiczną pachnących cząsteczek w trakcie ulatniania się zapachu - informuje "Chemical Communications".

Amonity, morskie głowonogi, które miały wyginąć w czasie wielkiego wymierania 65 mln lat temu, przeżyły tę katastrofę. Najnowsze badania - w tym prowadzone przez dr Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN - dostarczają dowodów, że amonity przetrwały globalny kataklizm.

Czarne dziury to tajemnicze obiekty o najsilniejszym znanym w przyrodzie polu grawitacyjnym. Astronomowie ze Stanów Zjednoczonych obliczyli, z jakimi prędkościami czarna dziura może być wyrzucona z galaktyki w wyniku połączenia się z inną czarną dziurą.

Niemal całą sekwencję genomu szympansa (Pan troglotydes) - najbliższego żyjącego krewnego człowieka, udało się poznać międzynarodowemu zespołowi naukowców, pracujących pod nazwą Konsorcjum ds. Sekwencjonowania i Analizy Genomu Szympansa.

Jak wykonać najtrwalszy zamek z piasku podczas wakacyjnej zabawy na plaży? Piasek i woda powinny być użyte w proporcjach osiem do jednego - odpowiadają naukowcy na łamach pisma "Nature Physics".

Po raz pierwszy od 1990 roku, w Stanach Zjednoczonych zanotowano spadek emisji dwutlenku węgla (CO2), jaki trafia do atmosfery z rur wydechowych nowych aut osobowych oraz lekkich półciężarówek, donosi "Environmental Science and Technology".

Naukowcom udało się wreszcie wyizolować komórki, dzięki którym ludzka wątroba zachowuje tak duże zdolności do samonaprawy. Są to komórki macierzyste wątroby i na razie znaleziono je w wątrobie płodowej - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences".

Archeolodzy odkryli w Belize, w zachodniej części Półwyspu Jukatańskiego, fundamenty trzech budowli, które stanowią fragment dużego starożytnego miasta Majów - donosi serwis internetowy "The Reporter".

Miedź, aluminium i inne metale mogą się uodpornić na korozję dzięki bakteriom -informuje serwis "EurekAlert". Powierzchnia większości metali jest wrażliwa na korozyjne działanie środowiska.

Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do dinozaurzych. Dokładniej do dinozaurów teropodów - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Science". Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Obserwatorium Rentgenowskie Chandra uzyskało zdjęcie galaktyki 3C438, znajdującej się w centrum gromady galaktyk, na którym widać ślady jednych z najbardziej energetycznych zdarzeń w obserwowanym Wszechświecie.

Udało się odczytać genom ryżu, najważniejszej rośliny uprawnej na świecie - poinformowało pismo "Nature". Prace nad zsekwencjonowaniem genomu ryżu w ramach International Rice Genome Sequencing Project trwały od roku 1998.

Naukowcom udało się opracować układ, który umożliwia "zatrzymanie" na kilkaset nanosekund reakcji pomiędzy materią (elektronem) i antymaterią (pozytronem). Prace prowadzone w celu poznania oddziaływań pomiędzy tymi cząstkami elementarnymi dają podstawę dla prób zbudowania unikatowego lasera anihilacyjnego - donosi tygodnik "Nature".

Prądy morskie El Nino i La Nina wpływają na liczebność populacji oceanicznego fitoplanktonu, a pośrednio też na klimat Ziemi - stwierdzili amerykańscy naukowcy wykorzystujący pomiary z satelity NASA.