
Naukowcy coraz bardziej zbliżają się do dnia, kiedy w oknach biurowców oraz mieszkań instalowane będą "inteligentne" szyby. Kolejnym krokiem w tą stronę jest odkrycie nowej metody syntezy materiału, dzięki któremu szyby staną się "inteligentne" - donosi "Journal of Materials Chemistry".

Potężny tygrys szablozębny epoki lodowcowej, Smilodon fatalis, nazywany przez naukowców maszyną do zabijania, miał dosyć słabe szczęki. Dowodzą tego najnowsze analizy, prowadzone przy użyciu modelowania komputerowego i opisane w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Z powodu trudnych do przezwyciężenia ograniczeń technicznych lot człowieka na Marsa jest wciąż odległą przyszłością. Dziś bardziej realny jest nasz powrót na Księżyc - mówili na Politechnice Warszawskiej przedstawiciele agencji kosmicznych - amerykańskiej i europejskiej, oraz inni eksperci w dziedzinie kosmosu.

Bitwa o Monte Cassino, w której zginęło m.in. 924 żołnierzy polskiego II Korpusu generała Władysława Andersa, mimo zwycięskiego ostatecznie zakończenia przyniosła atakującym niepotrzebne straty wskutek serii błędów dowódców sił sprzymierzonych - twierdzi w swej książce amerykański dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera, Rick Atkinson.

Cechy dominujące lub recesywne warunkujące rozwój różnych chorób i zapisane w genach psów, można już diagnozować z dużym prawdopodobieństwem - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

Hollywoodzkie filmy sprawiają, że studenci nie rozumieją fizyki - piszą naukowcy amerykańscy na łamach niemieckiego pisma "Praxis der Naturwissenschaften Physik".

Malejąca populacja tygrysów w Indiach nie odbuduje się nigdy, a ocalenie tych, które przeżyją mimo kłusownictwa i kurczenia się ich siedlisk, wymaga cudu - twierdzi indyjski ekolog i znawca tygrysów Valmik Thapar.

Antybiotyki przestają być skuteczne, ale wciąż możemy bronić się przed bakteriami. Pomoże nam w tym genomika - nauka zajmująca się rozszyfrowywaniem kodów genetycznych. Dzięki niej mogą powstać leki, które zastąpią lub wspomogą antybiotyki.

Naukowcy, badający ślady uprawy roślin w Chinach przed tysiącami lat, doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielka skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Wyniki tych badań opublikowane zostały w magazynie Nature.

Opracowano metodę uwidaczniania obecności gazów bojowych (np. sarinu), które rozpylone zostały w powietrzu. Dzięki nowej metodzie, tego typu toksyczny gaz jest widoczny gołym okiem, jako niebieska poświata - donosi "Chemical Communications".

Polski paleontolog, dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego, wnioskując z tropów dinozaurów sprzed 150 milionów lat, podważył tezę dotyczącą czworonożności stegozaurów oraz ich hipotetycznego wyglądu.

Amerykańscy badacze z Massachusetts Institute of Technology z Cambridge informują, że kiedyś przy pomocy specjalnych lin astronauci będą mogli poruszać się po powierzchniach małych planetoid. Taki system został opisany w najnowszym numerze czasopisma "Acta Astronautica".

W najnowszym "Nature" naukowcy prezentują sekwencję genomu szympansa i wyniki wstępnego porównania go z genomem ludzkim - to ostatni sukces w historii badań szympansów. Badania naukowe nad tymi małpami trwają już od ponad stulecia - czytamy w innej publikacji w tym tygodniku.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia w lasach deszczowych Sri Lanki odkryto 35 nowych gatunków żab - potwierdzili badacze na łamach pisma "Raffles Bulletin of Zoology". Jednocześnie 17 gatunków wyginęło, 11 innych jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Dokładne analizy fizykochemiczne umożliwiły ustalenie składu chemicznego łez oraz trójwymiarowego układu warstwy ochronnej oka tworzonej przez łzy. Warstwa ta swą strukturą przypomina ocean z wysepkami - donosi "Chemistry World".