
Człowiek codziennie gubi, nie zdając sobie z tego sprawy, tysiące komórek swego ciała, tymczasem do określenia niepowtarzalnego kodu DNA każdego z nas, wystarczy tylko jedna komórka.

Naukowcy z USA i Kanady przeanalizowali materiał genetyczny 1500 rodzin, w których żyli chorzy na autyzm. Odkryli, że wielu chorych ma zaburzenia w obrębie chromosomu 11. Pracę opublikowano na łamach elektronicznej wersji pisma "Nature Genetics".

Podczas eksperymentów na myszach udało się zapobiec rozszczepowi podniebienia - jednej z najczęstszych wad powstających w czasie rozwoju zarodka - informuje "Nature". U ludzi rozszczep podniebienia zdarza się raz na 2000 porodów. Jak sama nazwa wskazuje, podczas rozwoju twarzy powstają szczeliny przebiegające przez podstawę nozdrzy i podniebienie.

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że ten sam gen, który kieruje zachowaniem komórek macierzystych podczas rozwoju mózgu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju groźnego nowotworu mózgu glejaka złośliwego - donosi najnowszy numer pisma "Neuron".

Niebezpieczne dla mężczyzn geny są dobre dla kobiet, a pozytywnie odziaływujące na mężczyzn zagrażają kobietom - stwierdził zespół badawczy z Uniwersytetu Uppsalskiego oraz z Centrum Badań Klinicznych w Vesteras.

Gen, który pełni ważną rolę w obronie organizmu przed całym spektrum wirusów, w tym wirusami grypy i opryszczki, zidentyfikowali naukowcy z Niemiec i USA. Jak napisali na łamach pisma "Proceeding of the National Academy of Sciences", odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków przeciwwirusowych.

Zmienione genetycznie kury, które produkują w swoich jajach dwa cenne leki - m.in. lek na raka, wyhodowali naukowcy brytyjscy, twórcy słynnej owieczki Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka. Informację na ten temat zamieszcza najnowszy numer pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Stała ekspresja genu kodującego białko Foxp3 jest niezbędna dla podtrzymania tożsamości i cech charakterystycznych limfocytów regulatorowych T - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology".

Przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale też mają większe szanse wytrwać ze sobą. Jak zaobserwowali naukowcy z USA, kilka różnic genetycznych między partnerami może być kluczem do małżeńskiego szczęścia, gdyż decyduje o wierności partnerki. Informację na ten temat podaje tygodnik "New Scientist".

Naukowcom z Holandii udało się zidentyfikować wariant genu, który wpływa na pociąg do alkoholu, a przez to może zwiększać predyspozycje do alkoholizmu. Autorzy pracy na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" liczą, że ich odkrycie pomoże w przyszłości oceniać, które osoby pijące dużo alkoholu są najbardziej narażone na uzależnienie od niego, a także pozwoli na dobór indywidualnych dla danego pacjenta - zatem najskuteczniejszych - metod leczenia alkoholizmu.

Badacze z ze Stanów Zjednoczonych opisali mechanizm, który nastawia wewnętrzny "budzik" na bardzo wczesną godzinę u osób cierpiących na syndrom zaawansowanej fazy sennej. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "Cell".

Japońscy naukowcy zidentyfikowali odmianę genu, która prawdopodobnie powoduje podatność osobniczą na udary mózgowe - poinformowano w artykule naukowym, który zostanie zamieszczony w numerze miesięcznika "Nature Genetics".

Niektóre sekwencje DNA mogą być tak szkodliwe, że nie pojawiają się u organizmów żywych - informuje "New Scientist." Większość genetycznych projektów badawczych zajmuje się poznawaniem istniejących genów oraz kodowanych przez nie sekwencji aminokwasów.

Jeden z wariantów genu kodującego białko, które normalnie wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z bakterii przez specjalne komórki wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na chorobę Leśniowskiego Crohna - donoszą na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec.

Mutacje genetyczne, odpowiadające za drobne zmiany w receptorach komórek sercowych powodują, że pacjenci z niewydolnością serca różnie reagują na leki przeciwko tej chorobie - donoszą naukowcy na łamach styczniowego numeru "Journal of Clinical Investigation".