Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy odkryli gen, który predysponuje do zachorowania na osteoporozę - informuje elektroniczna wersja pisma "Genome Research". W badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy wykazali, że gen o nazwie DARC negatywnie reguluje gęstość kości. Osteoporoza jest chorobą tkanki kostnej, powoduje jej osłabienie, przez co sprawia, że kości ulegają złamaniom dużo łatwiej niż u osoby zdrowej.
Jeden z najczęściej dziedziczonych defektów w genie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu - zaobserwowali naukowcy z Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neurology"
Naukowcy z Japonii odkryli, że jeden z wariantów genu GDF5 jest związany z ryzykiem zachorowania na zapalenie kości i stawów - informuje elektroniczna wersja pisma "Nature Genetics".
Niedobory białka zapisanego w genie na ludzkim chromosomie 7 mogą predysponować do autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu, wynika z najnowszych japońskich badań. Artykuł na ten temat zamiesza pismo "Journal of Clinical Investigation".
Mutacja w genie odpowiedzialnym za produkcję energii w komórkach znacznie zmniejsza predyspozycję do raka jelita grubego - zaobserwowało małżeństwo amerykańskich naukowców. Pracę, która może zaowocować nowymi sposobami leczenia tego częstego nowotworu złośliwego, zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Genome Research".
Dzieci, które posiadają krótszy wariant genu regulującego pracę mózgu, mają większe predyspozycje do przesadnej nieśmiałości w wieku 7 lat, niż rówieśnicy z długim wariantem tego genu - zaobserwowali badacze z USA.
Wariant genu regulującego zegar biologiczny odpowiada za szczególny brak odporności niektórych osób na niewyspanie - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".
Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Gen odgrywający kluczową rolę w rozwoju móżdżku, części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchów ciała, zidentyfikowali naukowcy z Hiszpanii i USA. Pracę, która może zaowocować nowymi metodami leczenia poważnych chorób związanych z uszkodzeniami móżdżku, zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dzięki genetycznej manipulacji roślinne tłuszcze mogą lepiej nadawać się na paliwo i zyskać na wartości odżywczej - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Człowiek codziennie gubi, nie zdając sobie z tego sprawy, tysiące komórek swego ciała, tymczasem do określenia niepowtarzalnego kodu DNA każdego z nas, wystarczy tylko jedna komórka.
Naukowcy z USA i Kanady przeanalizowali materiał genetyczny 1500 rodzin, w których żyli chorzy na autyzm. Odkryli, że wielu chorych ma zaburzenia w obrębie chromosomu 11. Pracę opublikowano na łamach elektronicznej wersji pisma "Nature Genetics".
Podczas eksperymentów na myszach udało się zapobiec rozszczepowi podniebienia - jednej z najczęstszych wad powstających w czasie rozwoju zarodka - informuje "Nature". U ludzi rozszczep podniebienia zdarza się raz na 2000 porodów. Jak sama nazwa wskazuje, podczas rozwoju twarzy powstają szczeliny przebiegające przez podstawę nozdrzy i podniebienie.
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że ten sam gen, który kieruje zachowaniem komórek macierzystych podczas rozwoju mózgu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju groźnego nowotworu mózgu glejaka złośliwego - donosi najnowszy numer pisma "Neuron".
Niebezpieczne dla mężczyzn geny są dobre dla kobiet, a pozytywnie odziaływujące na mężczyzn zagrażają kobietom - stwierdził zespół badawczy z Uniwersytetu Uppsalskiego oraz z Centrum Badań Klinicznych w Vesteras.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności