
Naukowcy odkryli cztery nowe geny, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi - informuje tygodnik "Nature". Autorzy pracy przeprowadzili badanie genomu i odkryli również wiele genów prawdopodobnie związanych z chorobą.

Osoby, które mają mniej niż dwie kopie genu FCGR3B, są bardziej narażone na zachorowanie na choroby autoimmunolgiczne, między innymi toczeń, zapalenie wielonaczyniowe czy ziarniniak Wegenera - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".

Międzynarodowa grupa badaczy zsekwencjonowała genom komara Aedes aegypti odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie żółtej febry i arbowirusa dengi - najgroźniejszych chorób Afryki i innych krajów rozwijających się - informuje pismo "Science".

Różne kombinacje genetyczne dwóch białek biorących udział w odpowiedzi układu immunologicznego, wpływają na rozwój AIDS u osób zarażonych wirusem HIV - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zsekwencjonowali genom torbacza oposa krótkoogonowego - donosi
najnowszy numer tygodnika "Nature". Kerstin Lindblad-Toh wraz z kolegami z Broad Institute of MIT and Harvard zbadali genom oposa, niewielkiego szarego zwierzątka z krótkim ogonem, podobnego do szczura.

Udało się zidentyfikować gen, dzięki któremu jedwabniki wytwarzają naturalnie żółty jedwab - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences." Wytwarzane przez gąsienice jedwabnika jedwabne nici zawdzięczają swój kolor (biały, żółty, zielony lub różowy) barwnikom zawartym w liściach morwy.

Kolejny gen, który reguluje pracę zegara biologicznego ssaków, w tym także ludzi, zidentyfikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".

Odmiana genu CDKAL1, którego funkcja na razie nie została poznana, podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wykazały najnowsze międzynarodowe badania. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".

Lek, który pozwala komórce pomimo mutacji wyprodukować prawidłowe białko, jest skuteczny w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a, na razie tylko u myszy - informują naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji tygodnika "Nature".

Naukowcy z USA opisali, jak białko o nazwie PCSK9 wiąże się z receptorami lipoprotein o niskiej gęstości i w ten sposób reguluje poziom cholesterolu - donosi pismo "Nature Structural & Molecular Biology".

Bezinteresowność i zachowania prospołeczne nie wynikają wyłącznie z wpływu otoczenia - wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Journal of Personality."

Naukowcy z Chin odkryli gen odpowiedzialny za wagę ziaren ryżu i jego plenność - informuje magazyn "Nature Genetics". To dopiero drugi taki gen, który badaczom udało się znaleźć i scharakteryzować, a zarazem ważny krok w kierunku zwiększenia wydajności i jakości zbiorów ryżu.

Naukowcy odkryli, że gen kodujący insulinopodobny czynnik wzrostu determinuje wielkość psów - donosi najnowszy numer pisma "Science". Mimo, że Mark Twain sądził, iż wielkość psa nie jest ważna, współcześni genetycy poszukiwali klucza od niesamowitej różnorodności rozmiaru naszych czworonożnych przyjaciół.

Grupę ponad 200 genów, które decydują o tym, czy palaczowi uda się wytrwać bez papierosa i rzucić nałóg, zidentyfikowali naukowcy z USA. Praca opublikowana na łamach "BMC Genetics" rodzi nadzieję na nowe metody terapii uzależnienia od nikotyny, dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Warianty jednego z genów regulujących pracę mózgu wpływają na nasz pociąg do alkoholu - zaobserwowali naukowcy z USA. O wynikach ich badań informuje pismo "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".