Świat nauki (archiwalne artykuły)

55 najdłuższych dni w historii Włoch - to były ostatnio najczęściej powtarzane słowa w związku z przypadającą 16 marca 30. rocznicą porwania byłego premiera Aldo Moro, który został zamordowany przez terrorystów z Czerwonych Brygad.
Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Szybka kolej w Polsce ma połączyć Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Termin rozpoczęcia tej budowy zależy od wyników studium wykonalności - dowiedziała się PAP w PKP Polskie Linie Kolejowe.
Larwy jeżowca Dendraster excentricus zwanego "piaskowym dolarem" zaczynają się klonować, gdy poczują zagrożenie - informuje "Science".
Zespół archeologów pracujący w południowo-zachodnim Iranie odkrył prawdopodobnie pozostałości starożytnej elamickiej świątyni sprzed 4000 lat - donosi agencja United Press International.
Odkrycie 15 genów mających związek z długowiecznością przybliża wyprodukowanie pigułki zapobiegającej starzeniu się - pisze czwartkowy "Daily Telegraph", zwracając uwagę na odkrycie naukowców z Uniwersytetu Washington. Odkrycie omawiane jest w specjalistycznej publikacji "Genome Research".
Nadmierne połowy na Morzu Śródziemnym sprawiają, że rośnie groźba wyginięcia niektórych gatunków tuńczyka - alarmuje organizacja ekologiczna WWF w wydanym w środę komunikacie.
U wybrzeży Nowej Zelandii miał miejsce zaskakujący incydent - delfin uratował dwa uwięzione na plaży kaszaloty małe.
W północnym Azerbejdżanie odkryte zostały neolityczne artefakty oraz ludzkie szczątki sprzed prawie 5000 lat - donosi serwis internetowy Today Az.
Jak dowodzą zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne człowiek współczesny wyewoluował w Afryce i dopiero wtedy ruszył na odbój reszty świata - informuje serwis National Geographic.
Niezwykłego odkrycia schodzących lawin w pobliżu północnego bieguna Marsa dokonała Ingrid Daubar Spitale z Uniwersytetu Arizona analizując zdjęcia wykonane 19 lutego przez zainstalowaną na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter kamerę HiRISE.
Parlament Europejski uczcił w środę swoje 50-lecie uroczystą sesją plenarną, której główną atrakcją był koncert muzyki współczesnej.
Gen o nazwie SATB1 warunkuje rozwój agresywnej postaci raka piersi, wpływając na aktywność ponad 1000 innych genów w komórkach nowotworowych - informują genetycy z USA na łamach pisma "Nature".
Światowa populacja tygrysów w ciągu ostatniego ćwierćwiecza spadła mniej więcej o połowę i jest obecnie w stanie krytycznym - ostrzegli we wtorek eksperci organizacji ekologicznej WWF.
Nieobserwowany dotąd w wodach Morza Bałtyckiego gatunek zwierzęcia odkryła Marta Ronowicz, doktorantka w Zakładzie Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności