Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zamieszkująca wybrzeża Kalifornii morska nielotna kaczka wyginęła nie tyle z powodu polowań, co zmian środowiskowych spowodowanych przez ludzi kultury Clovis - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences"
Archeolodzy odkryli w Macedonii ludzki szkielet sprzed około 9000 lat, będący najstarszymi neolitycznymi szczątkami odkrytymi na Bałkanach - donosi serwis internetowy Makfax.
Genom chrząszcza trojszyka gryzącego został zsekwencjonowany - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Trojszyk gryzący to chrząszcz doskonale przystosowujący się do różnych warunków środowiska. Gatunek ten jest odpowiedzialny w dużej mierze za zjadanie rozmaitych produktów rolnych podczas ich przechowywania.
Oczy fizyków całego świata zwrócone są w tym roku na CERN - ośrodek badań jądrowych pod Genewą. Na lato tego roku zaplanowano tam uruchomienie największego na świecie nowego akceleratora cząstek elementarnych o nazwie LHC.
Niezwykła zręczność, z jaką gekony potrafią biegać po ścianach i suficie jest zasługą zarówno ich "nanotechnologicznych" stóp, jak i giętkiego ogona - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences
Irańscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w południowym Iranie odkryli partyjską kryptę grobową sprzed około 2200 lat - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.
20 marca 1848 r. na wiadomość o rewolucji berlińskiej w Poznaniu powstał Komitet Narodowy. W wielu miastach Wielkopolski odbywały się manifestacje, zakładano komitety lokalne i tworzono polskie ochotnicze oddziały zbrojne.
Rozpowszechnione warianty genu, który bierze udział w metabolizmie cholesterolu, wpływają na predyspozycje do osteoporozy - wykazali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association".
Brytyjski naukowiec John Anthony Allan, który opracował metodę wyliczania, ile wody zużywa się do produkcji żywności, został tegorocznym laureatem ustanowionej przez szwedzkie władze Nagrody Wody.
Kamienne narzędzia sprzed 100 tysięcy lat używane przez łowców mamutów odnalezione zostały w piasku pochodzącym z dna Morza Północnego - donosi serwis internetowy BBC News.
W czwartek o godzinie 6:48 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę.
Metoda nazwana przez genetyków molekularną siecią umożliwiła odkrycie trzech nowych genów zaangażowanych w rozwój otyłości - czytamy w najnowszym numerze pisma "Nature".
Odkryto nowy gatunek ptaka - Zosterops somadikartai, z rodziny szlarników - podała agencja Reutera. Mieszka on na jednej z indonezyjskich wysp, a ornitolodzy tropili go przez lata.
Fragment glinianej figurki ludzkiej z epoki kamienia odkryto w Zwięczycy na Rzeszowszczyźnie. Została ona wykonana prawdopodobnie przez rolników, którzy w tej okolicy założyli swoją osadę około 7 tysięcy lat temu, we wczesnym neolicie. Odkrycia dokonali archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Alfa Centauri to system trzech gwiazd znajdujących się najbliżej Słońca. Symulacje przeprowadzone przez amerykańskich astronomów wskazują, że nic nie stoi na przeszkodzie aby istniała tam planeta podobna do Ziemi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności