Świat nauki (archiwalne artykuły)

Mamuciątko, którego dobrze zachowane szczątki odkryto w 2004 r. w Jakucji, zginęło na skutek utonięcia w bagnie - donosi rosyjski serwis internetowy "Informnauka".
Powstaje właśnie instrument, który umożliwi pomiary prędkości radialnych obiektów na niebie z dokładnością 1 cm/s, co pozwoli na wykrywanie bliźniaków naszej Ziemi - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Fizyka - nauka podstawowa - pełni dziś również funkcje nauki usługowej. To dzięki niej możliwy jest postęp w wielu innych dyscyplinach - jest podstawą inżynierii, uzupełnieniem nowoczesnej medycyny, wraz z matematyką i informatyką umożliwia modelowanie niemal wszystkich otaczających nas zjawisk - uważa prof. Maciej Kolwas, nowo wybrany prezes Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS).
W Kiermusach koło Tykocina (podlaskie) powstała prywatna hodowla żubrów. Na razie są tam trzy żubrzyce z Puszczy Białowieskiej, w przyszłości ma dołączyć do nich samiec z innej części kraju.
Badania nad samcem diabła tasmańskiego o imieniu Cedric mogą ocalić ten zagrożony wyginięciem gatunek.
Hobbit z indonezyjskiej wyspy Flores nie był odrębnym gatunkiem człowiekowatych. Zdaniem australijskich naukowców był on przedstawicielem naszego gatunku, skarlałym z powodu niedożywienia - informuje serwis BBC.
Najnowsza mapa temperatury rejonu w okolicach bieguna południowego Enceladusa wskazuje, że obszar ten jest cieplejszy niż do tej pory sądzono.
8 kwietnia 1938 roku Sejm jednomyślnie uchwalił "Ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", przewidującą karę do 5 lat więzienia za uwłaczanie pamięci zmarłego.
Eksperci z Uniwersytetu Stanu Colorado, przewidują, że ten rok przyniesie nieco większą od przeciętnej, ale daleką od rekordów, liczbę huraganów i sztormów tropikalnych nad Atlantykiem.
Pary gawronów potrafią wspólnie rozwiązywać problemy - niemal tak sprawnie, jak szympansy - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society".
Odnalezione w Oregonie koprolity, skamieniałe odchody sprzed ponad 14 000 lat, mogą pomóc w wyjaśnieniu dawnych dziejów Ameryki - informuje pismo "Science".
Zakończyły się pomyślnie wstępne fazy projektowe osłony słonecznej dla kosmicznego teleskopu James Webb Space Telescope, który w roku 2013 zastąpi Teleskop Hubble'a.
Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Rywalizacja sportowa na otwartym powietrzu podczas igrzysk w Pekinie może mieć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli akurat będzie wyjątkowo silny smog - przyznał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Możliwe jest przeniesienie zawodów na inny dzień.
Niedobory greliny, hormonu który pobudza apetyt i reguluje zapotrzebowanie na pokarm, mogą obniżać płodność - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis EurekAlert.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności