Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowa technika klonowania, prostsza w zastosowaniu i skuteczniejsza niż ta, którą posłużono się do sklonowania owieczki Dolly, została skutecznie przetestowana w Massachusetts Institute of Technology (MIT) - pisze poniedziałkowy "The Independent".
Według najnowszych badań osoby uczestniczące w pracach związanych z porządkowaniem terenów w Nowym Jorku, gdzie w 2001 roku po atakach terrorystycznych zawaliły się obie wierze WTC, mają podwyższone stężenie związków perfluorowych we krwi - donosi "Environmental Science and Technology".
Znany hiszpański biolog młodego pokolenia Enric Sala ostrzegł, że Morze Śródziemne jest na najlepszej drodze, by przekształcić się w ciągu niewielu lat w trującą "zupę z meduz i bakterii".
Szwedzcy archeolodzy odkryli rzadki skarb z czasów wikingów złożony ze srebrnych arabskich monet - donosi serwis internetowy BBC News.
Zastosowana przez naukowców z NASA nowa technika do wyznaczania mas czarnych dziur pozwoliła określić masę obiektu, który okazał się najlżejszą - spośród dotychczas odkrytych - czarną dziurą. Wyniki badań astronomów zostały przedstawione podczas spotkania American Astronomical Society High-Energy Astrophysics Division w Los Angeles.
NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego chce upamiętnić czyn braci Kowalczyków, którzy w 1971 roku wysadzili w powietrze aulę ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP), gdzie miała odbyć się milicyjna akademia.
Akcję uświadamiającą zagrożenia wynikające z wiosennego wypalania traw podjęli wspólnie podlascy leśnicy, strażacy i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Chcą ostrzec przede wszystkim nieumyślnych podpalaczy.
Enzym wytwarzany przez żyjącą w krowim żołądku bakterię może ułatwić masowe wytwarzanie paliwa z roślin - poinformowano podczas 235 zjazdu American Chemical Society w Nowym Orleanie.
Egipska misja archeologiczna odkryła na Elefantynie, wyspie na Nilu w pobliżu Asuanu poniżej I katarakty w południowym Egipcie, część świątyni Chnum - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył dziesięć kolejnych planet pozasłonecznych. Obserwacje, które zostały dostarczone naukowcom przez teleskopy-roboty, mają pomóc w lepszym zrozumieniu procesu powstawania tego typu obiektów.
Brazylijski rząd rozpoczął produkcję prezerwatyw z lateksu, pochodzącego z drzew Puszczy Amazońskiej. Miejscowe ministerstwo zdrowia utrzymuje, że dzięki nowemu przedsięwzięciu nie tylko uniezależni się od importu środków antykoncepcyjnych, ale i uchroni przed zniszczeniem największe na świecie lasy deszczowe, w których rosną drzewa dające lateks - podaje serwis BBC.
W chińskim zoo powstała osobliwa para - wilk nie rozstaje się z kozą. Opiekunowie w zoo White Tower Park w Nanczung twierdzą, że zwierzęta są nierozłączne. "Kiedy kozy nie ma przez dłuższy czas, wilk wyje i biega po klatce aż do jej powrotu" - powiedział opiekun osobliwej pary.
Archeolodzy poinformowali, że naszyjnik odnaleziony w pobliżu Jeziora Titicaca w południowym Peru jest najstarszym znanym przedmiotem ze złota odnalezionym w Amerykach - donosi serwis internetowy BBC News.
Naukowcom z Uniwersytetu w Rochester udało się skompresować dwudziestosekundową melodię do zaledwie kilkuset bajtów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności