
Co interesującego może znaleźć w kropli wody fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii laserowej? W jaki sposób badania nad oddziaływaniem światła na mikrokrople mogą wiązać się z ochroną środowiska i modelowaniem zmian klimatycznych?

Nierozwinięte żeńskie komórki rozrodcze pobrane od kobiet mogą być zamrożone i po latach pobudzone do rozwoju w warunkach laboratoryjnych z myślą o zapłodnieniu pozaustrojowym - ogłosili naukowcy z Edynburga w oparciu o zakończone powodzeniem badania. Źródło:
Wprost24.pl

Bundestag chce upamiętnić wkład "Solidarności" w przemiany w Europie, w tym w zjednoczenie Niemiec - potwierdził w poniedziałek w Berlinie przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Źródło:
Wprost24.pl

Na niebie widać już pierwsze meteory z ciekawego roju Lirydów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Huczne obchody 50. rocznicy światowej wystawy powszechnej Expo'58 rozpoczynają się w czwartek w Brukseli w duchu nostalgii za czasami, gdy postęp był nadzieją na rozwiązanie wszystkich problemów ludzkości.

Na Gibraltarze przystąpiono do redukcji tamtejszej słynnej populacji małp, które stały się nie tylko utrapieniem, ale i zagrożeniem dla zdrowia ludzi na tym zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii.

Gigantyczny żółw z gatunku, który już niemal wyginął, a w dodatku ma dla Wietnamu znaczenie symboliczne, został znaleziony na północy kraju - poinformowali amerykańscy eksperci z Cleveland Metroparks Zoo w komunikacie.

Gigantyczny rysunek kondora (jednego z największych ptaków na świecie) który - według wstępnych ustaleń - powstał ok. 800 lat p.n.e. odkryto na zboczach doliny Ica, na południu Peru - poinformowały w niedzielę media peruwiańskie.

Żyjący 37 milionów lat temu w Egipcie przodek słoni preferował środowisko wodne - wykazały badania izotopów tlenu i węgla w jego zębach. Ujawniły one naukowcom z Oxford University i Stony Brook University w Nowym Jorku, że Moeritherium żywił się roślinami rzecznymi i bagiennymi. Źródło:
blogbox

Planet pozasłonecznych (egzoplanet), a więc takich, które znajdują się poza naszym układem planetarnym i okrążają odległe gwiazdy, znaleziono już niemal trzysta. Ogromna większość z nich jednak to wielgachne gazowe olbrzymy, pokroju Jowisza czy Saturna, nie mające wiele wspólnego z naszą Ziemią. Źródło:
blogbox

Na leżącej na Pacyfiku wyspie Palau odkryto kości należące do karłowatych przedstawicieli człowiekowatych. Datowanie metodą radiowęglową wskazuje, że "hobbici" zamieszkiwali wyspę zaledwie kilka tysięcy lat temu - informują naukowcy na łamach pisma "PLoS One".

Największa gromada kulista naszej Drogi Mlecznej jest najprawdopodobniej jądrem galaktyki karłowatej - donoszą strony internetowe czasopisma "Sky & Telescope".

W środkowej Szwecji w kilkusetletnim lesie w regionie Dalarna, znaleziono najstarsze na świecie korzenie drzew iglastych, liczące nawet 8 tys. lat.

Egipscy archeolodzy odkryli w Dolinie Królów w Luksorze w południowym Egipcie figurkę grobową ushabti wykonaną z kwarcytu oraz kartusz faraona Seti I - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

“Czarna dziura” to obecnie określenie, które na stałe weszło do słowników tego świata, i chociaż ciągle wyraża coś zupełnie niepojętego i tajemniczego, znane jest chyba każdemu. Źródło:
blogbox.com.pl