Świat nauki (archiwalne artykuły)

Południowokoreańska służba celna poinformowała o planach wykorzystywania sklonowanych psów do wykrywania narkotyków.
Podlascy ekolodzy i leśnicy spierają się o to, czy słusznie na terenie rezerwatu przyrody w Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) wycięto prawie 200 stuletnich dębów zaatakowanych przez szkodnika - chrząszcza opiętka dwuplamkowego.
Pierwsze malowidła olejne na świecie znajdowały się w jaskiniach w pobliżu słynnych zniszczonych posągów Buddy w Afganistanie - informuje serwis BBC, powołując się na odkrycia naukowców.
Skłonność ludzi do zaśmiecania swego środowiska jest bezgraniczna - ze względu na to, że zamieszkuję w pobliżu sporych lasów, nie muszę zbyt daleko się ruszać, by na własne oczy stwierdzić, jakie to ciekawe rzeczy można znaleźć wśród drzew. Źródło: blogbox
Zmiany klimatu 40 tys. lat temu sprawiły, że liczebność populacji mamutów włochatych znacznie spadła. Ostateczny cios zadały tym zwierzętom polowania prowadzone przez ludzi. Badania na ten temat opublikowano w najnowszym numerze pisma "PLoS Biology".
Zespół japońskich astronomów odkrył, że czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej była bardzo aktywna 300 lat temu.
Opalające się elegantki w Ogrodzie Luksemburskim, kawiarnie pełne rozbawionych gości, tłumy beztroskich spacerowiczów na bulwarach - to obrazy z pokazywanej w stolicy Francji wystawy "Paryżanie czasów okupacji". Wystawa wywołała oburzenie części widzów, a zastępca mera Paryża zażądał jej zamknięcia.
Dwóch gigantów przemysłu lotniczego Airbus i Boeing podpisało porozumienie o współpracy w celu ograniczenia wpływu transportu lotniczego na środowisko - podała agencja AFP.
Zespół archeologów odkrył na egipskim wybrzeżu w Aleksandrii grecką świątynię wskazującą, że Grecy czcili egipskie bóstwa ponad 2500 lat temu - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Badanie zdrowia i wykorzystanie w ćwiczeniach fizycznych – takie ma być przeznaczenie nowej koszulki VitalJacket. T-shirt o typowym, sportowym wyglądzie będzie posiadał wbudowany elektrokardiogram czuwający cały czas nad rytmem naszego serca. Źródło: blogbox
Gromada kulista Omega Centauri to jedna z największych i najcięższych gromad gwiazd, które okrążają naszą Drogę Mleczną, do tego największa gromada widoczna na niebie. Źródło: blogbox
Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Obiekt oznaczony symbolem CFBDS J005910.83-011401.3 okazał się najchłodniejszym znanym nam brązowym karłem - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy and Astrophysics".
Analiza próbek moczu ponad 4500 osób z czterech populacji z całego świata ujawniła, że nasz metabolizm różni się w zależności od populacji, z której pochodzimy i kraju w którym żyjemy. Wyniki badań przeprowadzonych pod kierunkiem Jeremego Nicholsona z Londynu opublikowano właśnie na łamach pisma "Nature".
Archeolodzy odkryli po raz pierwszy w Egipcie dwie złote rzymskie monety z czasów panowania Flawiusza Walensa, cesarza wschodniorzymskiego - donosi agencja Reuters.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności