Świat nauki (archiwalne artykuły)

Skamieniałe morskie stworzenia, pokryte małymi diamentami powstałymi najwyraźniej w wyniku upadku meteorytu, który stał się przyczyną zagłady dinozaurów, odkryli naukowcy z Londynu.
Podczas zakończonej właśnie międzynarodowej kampanii obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi, prowadzonej przez amerykański Astronomical Research Institute, uczniowie z polskich szkół dokonali skutecznej weryfikacji orbit dwóch planetoid uważanych dotychczas za obiekty potencjalnie zagrażające Ziemi oraz odkryli jedną nową asteroidę. O wynikach kampanii informuje portal Astronomia.pl.
Białko o nazwie DARP-32 uczestniczy w mechanizmie powstawania łaknienia i uzależnienia. Myszy z mutacją genu kodującego to białko mają mniejszy apetyt i wykazują mniejszą tendencję do uzależniania się od narkotyków - donoszą na łamach pisma "Nature" naukowcy z Francji.
Począwszy od 1970 roku populacje dzikich zwierząt na całym świecie zmniejszyły się nawet o około 25-30 procent - alarmuje Zoological Society of London w raporcie "Living Planet Index".
Archeolodzy odkryli cmentarz z czasów rzymskich oraz szczątki i przedmioty z innych czasów na stanowisku w zachodniej Anglii - donosi serwis internetowy Hereford Times. Odkrycia dokonano na stanowisku w Stretton Grandison w hrabstwie Hereford, na trasie budowy linii wodociągowej pomiędzy miejscowościami Lyde i Ledbury.
Burze piaskowe to fenomenalne zjawiska, choć jeśli jesteśmy w ich pobliżu lub nie daj Boże w samym środku z pewnością nikomu nie ma do śmiechu. Źródło: blogbox.com.pl
W latach 70. i 80. w W.Brytanii zaobserwowano setki niezidentyfikowanych obiektów latających, słynnych UFO - przyznał brytyjski resort obrony. Nie ma jednak dowodów na to, by Ziemię odwiedzili przybysze z kosmosu.
Sesję naukową, koncert i mszę św. zaplanowano w ramach obchodów 60. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Poznaniu. Żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w Auschwitz został skazany na karę śmierci i stracony w 1948 roku przez komunistyczne władze.
Wariant genu odpowiedzialnego za transport glukozy do wnętrza komórek wpływa na preferencje ludzi do jedzenia słodyczy - zaobserwowali naukowcy z Kanady. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "Physiological Genomics".
Rząd Australii zapowiedział, że wznowi wybijanie 400 kangurów szarych, zawieszone w kwietniu po protestach grup ekologicznych, do których przyłączył się Paul McCartney.
Szwedzcy ornitolodzy zaobserwowali, że jedną ze skalistych wysepek przy bałtyckich wybrzeżach ich kraju zamieszkuje najstarszy w Szwecji ptak liczący sobie 42 lata i 10 miesięcy. Stwierdzono to na podstawie obrączki, którą nałożono mu na nogę 7 lipca 1965 r.
Nurkowie-archeolodzy odkryli w rzece Rodan w południowej Francji marmurowe popiersie Juliusza Cezara oraz inne cenne starożytne przedmioty - donosi serwis internetowy USA Today.
Ząb hobbita z Flores, karłowatego hominida, którego kości sprzed 18 tys. lat odnaleziono niedawno w Indonezji, nosi ślady interwencji dentystycznej - uważa paleoantropolog Maciej Henneberg z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. O jego teorii informuje serwis Science News.
Dziewięć występujących we wczesnym Wszechświecie młodych, niezwykle zwartych galaktyk odkryli astronomowie analizując dane zebrane podczas obserwacji prowadzonych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz teleskopy W.M. Keck Observatory na Hawajach.
60 specjalistów ze wszystkich polskich uczelni bierze udział w seminarium na temat postępów w technice wysokich napięć, zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską. Organizatorami spotkania są - Katedra Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki, Sekcja Wielkich Mocy i Wysokich Napięć Komitetu Elektrotechniki PAN, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności