Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wobec coraz większych kontrowersji, jakie budzą biopaliwa, zostały one wycofane z użytku przez flamandzkie przedsiębiorstwo transportu publicznego De Lijn w północnej części Belgii - podał belgijski dziennik "De Morgen".
Olejek z lebiodki pospolitej (Origanum vulgare), lepiej znanej jako przyprawa oregano, dorównuje syntetycznym pestycydom pod względem skuteczności działania na szkodniki niszczące ziarno - informuje "Journal of The Science of Food and Agriculture".
Archeolodzy rozpoczynają w Walii poszukiwania wytwórni siekier z epoki brązu sprzed 4000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Polska i Litwa wydadzą wspólny uzupełniający podręcznik do historii dla dzieci i młodzieży w obu krajach - przewiduje protokół podpisany w czwartek w Wilnie.
Mutacje w genie o nazwie FIGLA mogą być przyczyną przedwczesnej menopauzy - wykazali naukowcy z USA i Chin. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Human Genetics".
Norweski koncern energetyczny StatoilHydro zapowiedział budowę pierwszej na świecie pływającej elektrowni wiatrowej. Ma ona rozpocząć pracę jesienią 2009 r.
Nowa klasyfikacja jaszczurek które potrafią biegać po suficie może mieć znaczenie zarówno dla środowiska, jak i rozwoju technologii - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Rzymska kamienna płyta dziękczynna z III w. n.e. została odkryta podczas wykopalisk w Bułgarii - donosi serwis internetowy News Bulgaria. Odkrycia dokonano podczas prac prowadzonych na stanowisku w mieście Hisar, w środkowo-wschodniej części kraju.
26 maja o godz. 01.54 polskiego czasu na Marsie wylądował lądownik Phoenix, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie lodu arktycznego w okolicy bieguna północnego w poszukiwaniu śladów życia. Misja ta może przynieść przełom w dalszych badaniach Czerwonej Planety, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy życie mogło rozwinąć się także poza Ziemią.
Neandertalczycy mieli duże usta i potrafili szeroko rozwierać szczęki - informują naukowcy w oparciu o najnowsze analizy biomechaniki czaszek tych wymarłych krewniaków człowieka. O badaniach informuje serwis National Geographic.
Za kilka dni do pojazdów od dawna eksplorujących powierzchnię Marsa dołączy kolejny. Będzie to amerykański lądownik Mars Phoenix Lander.
Naukowcy z uniwersytetów Melbourne i Teksasu twierdzą, że osiągnęli przełom w eksperymentalnych badaniach genetycznych. Pobrali oni DNA tasmańskiego tygrysa, gatunku wymarłego przed 70 laty, reaktywowali i wprowadzili do organizmu myszy.
Diabłu tasmańskiemu, występującemu jedynie na Tasmanii mięsożernemu torbaczowi, grozi wyginięcie, ze względu na nękający ten gatunek zakaźny rak pyska - powiadomiły lokalne władze.
Sławnym czarnym truflom z Perigord zagraża wyginięcie z powodu inwazji chińskiej odmiany grzyba. Aromatyczne trufle z Perigord (Tuber melanosporum) osiągają cenę od 600 do 800 euro za kilogram - droższe sa tylko białe trufle z Piemontu. Słyną nie tylko ze smaku i zapachu, są także uważane za afrodyzjak
Archeologiczne prace wykopaliskowe prowadzone w południowo-wschodniej Irlandii w związku z budową drogi doprowadziły do odkrycia pozostałości jednej z głównych osad handlowych Wikingów z IX w. - donosi serwis internetowy BBC News.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności