Świat nauki (archiwalne artykuły)

80 lat temu, 31 lipca 1928 roku w Amsterdamie, Halina Konopacka wywalczyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. Zwyciężyła w konkursie rzutu dyskiem z rekordem świata 39,62 m. Był to pierwszy z 59 zdobytych dotąd przez reprezentantów kraju złotych medali letnich igrzysk.
Baza DNA w Wielkiej Brytanii nie powinna zawierać próbek osób, które nigdy nie zostały skazane przez sąd, zaś opinia publiczna ma słuszne obawy związane z systematyczną rozbudową tej bazy - wynika z dochodzenia niezależnego panelu przeprowadzonego pod nadzorem rządowej Komisji ds. Genetyki.
Modliszka znana jest przede wszystkim z tego, że niezbyt dobrze traktuje swoich partnerów. Jednak mało kto wie, skąd wzięła się jej nazwa i jakie przesądy dotyczą tego owada. Czy zawsze "miłość" modliszek kończy się zgubą samca?
Zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej do 2012 r. przemysł samochodowy w UE powinien ograniczyć emisję CO2 na każdy pojazd do 120 g/km, czyli o 25 proc. w porównaniu do 2004 r. Jednak koszt umożliwiającej to technologii zwiększy średnią cenę samochodu.
Znalezione przed trzema laty w Lisowicach kości sprzed milionów lat okazały się szczątkami dinozaura teropoda i gada ssakokształtnego - dicynodonta. O wynikach badań zespołu naukowców z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Wydziału Biologii UW działającego pod kierownictwem prof. Jerzego Dzika poinformowano 29 lipca w Warszawie.
93 mln lat temu na Ziemi doszło do wymierania dużej części organizmów zamieszkujących oceany. Jak dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature", katastrofa ta została spowodowana aktywnością podmorskich wulkanów.
Brytyjski miliarder Richard Branson zademonstrował w poniedziałek na pustyni Mojave w Kalifornii samolot, który w przyszłości wyniesie statek kosmiczny przeznaczony do komercyjnych lotów suborbitalnych.
Katastrofy ekologiczne, zależność energetyczna od innych krajów oraz epidemia AIDS najbardziej zagrażają Ukrainie w ciągu najbliższych dziesięciu lat - uważają Ukraińcy. Wyniki sondażu opisał we wtorek portal Korrespondent.net.
Niektóre gatunki ryb, które zmieniają płeć pod wpływem temperatury, mogą mieć trudności z przystosowaniem się, jeżeli nastąpi ocieplenie klimatu - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Podczas badań geologicznych prowadzonych na północnych obrzeżach delty Nilu w Egipcie odkryto najstarszy w tym rejonie ślad ludzkiej działalności - donosi serwis internetowy ScienceDaily.
W Sarbinowie koło Dębna zainaugurowano projekt ochrony terenu, gdzie 250 lat temu odbyła się jedna z najkrwawszych batalii XVIII w. Naprzeciwko siebie stanęły tu wojska pruskie i rosyjskie.
Badania komputerowe czaszek wczesnego neandertalczyka, wymarłego krewniaka człowieka współczesnego,
dowodzą, że początki mowy mogą sięgać 530 tys. lat wstecz - ogłosili naukowcy na konferencji naukowej Acoustics '08, która odbyła się w lipcu w Paryżu.
Unoszący się nad Pekinem smog jest poważnym powodem zmartwienia dla sportowców. Jakość powietrza w stolicy Chin nie jest na takim poziomie, jakiego oczekiwaliśmy - ocenił szef organizacji ds. ochrony środowiska w Chinach Sze Ping Lo.
Samotny żółw George z wysp Galapagos, uważany za jedynego przedstawiciela swojego gatunku, może niebawem zostać ojcem. George z wyspy Pinta, należący do gatunku Geochelone abingdoni, mieszka w ośrodku Charles Darwin Foundation, które prowadzi badania na wyspach Galapagos. Ostatnio jego opiekunowie zauważyli, że zaczął "dziwnie się zachowywać".
Naukowcy z misji archeologicznej pracującej w Azerbejdżanie odkryli starożytny artefakt pokryty pismem klinowym - donosi serwis internetowy Today.Az.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności