
Szafran indyjski, inaczej kurkuma, czyli główny składnik popularnego curry, może znaleźć zastosowanie poza kuchnią. Jak informuje BBC News/Science&Environment - może pomóc wykrywać materiały wybuchowe.

Do czego mogą przydać się włókna z łodyg i liści ananasów czy bananów? Na przykład do produkcji tworzyw, które będą mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle samochodowym. A wszystko dzięki opracowanej przez brazylijskich naukowców metodzie.

Jak sprawdzić powiązanie działań mózgu z zachowaniem? Pomóc może miniaturowy skaner, który pozwala rejestrować zmiany fal mózgowych - skonstruowali go naukowcy z USA.

Chory na stwardnienie zanikowe boczne, 43-letni Brytyjczyk - zapisał wzorce swojej mowy, by w przyszłości, gdy będzie musiał używać syntezatora mowy, mógł własnym głosem czytać młodszemu synowi - podaje BBC News/Health.

Sól o mocniejszym smaku, niskokaloryczny cukier oraz tłuszcz, po którym nie utyjemy – tak wyglądają skutki zastosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym. Naukowcy zapowiadają nową generację „chemii” kulinarnej, która ma być nie tylko smaczna, ale i zdrowa.

Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem. Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".

Nowe technologie, które pomogą sędziemu meczu piłki nożnej być bardziej obiektywnym, już w przyszłym roku będą testowane - informuje "New Scientist". Przyda się nadgarstek sędziego i miniaturowy komputer w piłce.

Czy można uregulować rytm serca tic-tac`em? Tego jeszcze nikt nie zbadał, ale naukowcy z USA opracowali rozrusznik serca wielkości dwukalorycznego cukierka.

Jak informuje magazyn naukowy "Technology Review" - naukowcy z Ameryki skonstruowali urządzenie, które pomoże chorym na ostrą postać jaskry - ma monitorować ciśnienie śródgałkowe. To komputer, wielkości milimetra sześciennego, który można wszczepić do oka.

CD-ROM, odpowiednia płyta - już. Masz w domu laboratorium. Jak informuje "Lab on a Chip", naukowcy przekształcili ten prosty zestaw komputerowy w super nowoczesny moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność cząstek lub mikroorganizmów w próbkach poddanych badaniu.

Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który poraz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych.

Wyjątkowa pomoc dla śledczych w telefonach nowej generacji - to one pomogą śledzić podejrzanych w tłumie.

Niewielkie urządzenie, z czujnikiem podobnym do zegarka, może w przyszłości znacznie ułatwić mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.

Oceni jakość głosu i mowy on-line - aplikacja stworzona przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, ze szczególną dedykacją dla tych, którym została usunięta krtań lub którzy mają wady wymowy.

Małe jest wielkie? Tak! Maleńki robot pływający w wodzie, może stać się wielkim osiągnięciem na drodze ku urządzeniom, które naprawią ludzki organizm od środka - podaje "New Scientist".