Świat nauki (archiwalne artykuły)

Absolwent Politechniki Koszalińskiej, Piotr Górski, opracował specjalną nakładkę na palec, która ułatwi życie osobom z dysfunkcjami dłoni. Nakładka pomoże w posługiwaniu się długopisem, a wkrótce także szczoteczką do zębów, widelcem czy śrubokrętem.
Metoda dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, dzięki której można wytwarzać grafen do celów przemysłowych, uzyska ogólnoświatową ochronę patentową.
Specjaliści brytyjskiej firmy Pachube wymyślili system konwersji danych z różnego typu czujników na typowe formaty. Dzięki temu będzie mogła powstać aplikacja, za pomocą której nasz telefon komórkowy określi poziom promieniowania na danym obszarze lub poda bieżący stan pogody.
Taki jest nowoczesny procesor, opracowany przez naukowców i inżynierów ze Stanów Zjednoczonych. Umożliwia on modernizację mobilnych urządzeń, m.in. telefonów komórkowych. Charakteryzuje się tym, że w mig wykrywa nowe komponenty i potrafi przebudować cały układ danego urządzenia - podaje pismo "Technology Review".
Materiał, który, niczym dół liścia, odbija część promieni słonecznych, dzięki czemu eliminuje nadmiar promieniowania, opracowano w Pekinie. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem go do użycia jako zabezpieczenia termicznego dachów.
Jak informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry", pojawiło się nowe odkrycie, które stwarza podstawy do produkcji piwa, które przechowywane dłużej, nie będzie traciło swego smaku.
Studentki finansów i rachunkowości warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej swoją koncepcją piorącego pokrowca podbiły świat.
Amerykańscy naukowcy znów zaskakują. Tym razem opracowali nowoczesną kamerę do smartfonów. Przypomina oko owada, a składa się z 25 obiektywów.
Dzięki staraniom naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto, osoby chore na autyzm lub takie, która mają problemy z mówieniem, za pomocą multimedialnego telefonu iPhone mogą się łatwiej porozumiewać z otoczeniem.
Okazuje się, że można sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą własnych myśli, myśląc o różnych głoskach - informuje "Journal of NeuroEngineering".
Robot, który z precyzją człowieka posłuży się skalpelem lub sensor, który będzie monitorował oddech noworodka - to możliwe do osiągnięcia dzięki nanotechnologicznemu sensorowi, który analizuje ruch ludzkiego ciała.
W Akademii Morskiej w Szczecinie zainaugurowano Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG. Uroczystej inauguracji dokonał Pan Aleksander Grad Minister Skarbu Państwa.
Celem konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, firmę Osram oraz Agencję Soma, było wyłonić młodych ludzi z talentem, którzy zaprezentowali nietuzinkowe podejście do światła, przestrzeni i opraw oświetleniowych.
Urządzenie, które może wytwarzać energię drogą przemiany światła słonecznego i wody - to najnowszy wynalazek amerykańskich naukowców - sztuczny liść.
Tranzystory organiczne - to filar pamięci komputerowej opracowanej przez amerykańskich naukowców. Wytwarza się ją metodą drukowania. To, zdaniem badaczy, bardzo tania pamięć.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności