
Od wielu lat toczy się dyskusja na temat żywności genetycznie modyfikowanej. Zespół naukowców z Katedry Technologii i Organizacji Żywienia Akademii Morskiej w Gdyni przeprowadził badania dotyczące stopnia uznania przez konsumenckiej tego rodzaju żywności.

Wśród piłkarskich ekspertów norweskich gazet, radia i telewizji typujących kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek norweskiej ligi najlepszym po 25 kolejkach był anonimowy obstawiacz, który okazał się... orangutanem.

Bogate kraje przez emisję gazów cieplarnianych naruszają prawa mieszkańców najuboższych państw świata - uważają autorzy raportu "Problem klimatu a prawa człowieka", który zaprezentowano w Warszawie.

Już w czwartek zaczynają swoją aktywność meteory z roju Leonidów. W tym roku modele przewidują aż trzy maksima aktywności, w tym najwyższe, które ma pojawić się w czasie korzystnym dla obserwatorów w Polsce - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Na początku października powróciła z badań misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego, która pod kierunkiem prof. Piotra Bielińskiego prowadzi wykopaliska na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii - starożytnej Mezopotamii północnej.

Iran poinformował, że przeprowadził w środę udaną próbę pocisku rakietowego ziemia- ziemia nowej generacji, i oświadczył, że jest w stanie bronić się przed każdym napastnikiem.

Wbrew dotychczasowym teoriom dinozaury, które zamieszkiwały rejony podbiegunowe, nie wyruszały na tak długie, okresowe migracje, jak sugerowały dotychczasowe teorie - uważają naukowcy kanadyjscy, którzy publikują wyniki swoich badań w piśmie "Alcheringa: An Australasian Journal of Paleontology".

Amerykańska sonda Phoenix Mars Lander prawdopodobnie spędzi swe ostatnie dni na Marsie dzieląc los bohatera filmu "Dzień Świstaka" - podaje "New Scientist". Każdego dnia będzie powtarzała tę samą sekwencję pomiarów.

Hodowane z myślą o maksymalnej produktywności kury straciły cenne zróżnicowanie genów, które mieli ich przodkowie - informuje "New Scientist". Zespół Billa Muira z Purdue University w West Lafayette (stan Indiana) zajął się badaniem sekwencji genomu współczesnej kury pod kątem genetycznej różnorodności.

Dobry wzmacniacz przydaje się nie tylko gitarzyście, ale i fizykowi. Andrew Murray, fizyk z University of Manchester w Wielkiej Brytanii, który niegdyś grał w zespole rockowym odkrył, że jego stare wzmacniacze mogą przysłużyć się fizyce.

Chiny wezwały w piątek kraje rozwinięte by wzięły na siebie większą odpowiedzialność za zmiany klimatyczne a także - by zobowiązały się do transferu technologii ekologicznych do biedniejszych państw.

Analizując ponownie skład zupy prebiotycznej wytworzonej podczas eksperymentów modelujących warunki, jakie panowały na "młodej" Ziemi, prowadzonych w latach 50 ubiegłego wieku przez wybitnych amerykańskich chemików Stanley'a Miller'a i Harold'a Urey'a, naukowcy odkryli kolejne dziesięć aminokwasów - donosi "Science".

Zespół brytyjskich archeologów natrafił na ślady obozowiska marynarza, który dotarł jako rozbitek na bezludną wyspę na Pacyfiku i zainspirował pisarza Daniela Defoe do stworzenia postaci Robinsona Crusoe.

Jednym z podstawowym problemów współczesnego świata jest znalezienie i wdrożenie do użytku nowych technologii, pozwalających na czerpanie energii z tzw. odnawialnych źródeł (OZE). Ma to pozwolić człowiekowi na uniezależnienie się, do pewnego stopnia, od kończących się zapasów węgla, ropy naftowej i gazu zimnego.

12 listopada 1948 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński został metropolitą warszawsko-gnieźnieńskim - prymasem Polski. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli (woj. mazowieckie).